Θρίαμβος για την Κ16 της ΕΠΣ Πέλλας – Σήκωσε το τρόπαιο! (Video)

Στον τελικό του Πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων Κάτω των 16 ετών στο γήπεδο της Βουλιαγμένης, η ΕΠΣ Ηρακλείου και η ΕΠΣ Πέλλας είχαν από ένα καλό ημίχρονο: στο πρώτο οι Κρητικοί είχαν την πρωτοβουλία και τις ευκαιρίες, ενώ στο δεύτερο οι Μακεδόνες βελτιώθηκαν και με το γκολ που πέτυχαν με την έναρξη του β΄ μέρους έφτασαν στη νίκη και στον τίτλο.

Το Ηράκλειο είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου και έφτασε τρεις φορές κοντά στο γκολ: στο 13΄ με το εκτός περιοχής σουτ του κεντρικού αμυντικού Ερμερλίντ Χότζα που βρήκε το οριζόντιο δοκάρι, στο 15΄ με την επέλαση του Κωνσταντακόπουλου και την ωραία κάθετη πάσα στον Τσαγκαράκη που έκανε το πλασέ και απέκρουσε ωραία σε κόρνερ ο γκολκίπερ της Πέλλας, Κάππας και στο 35΄ με την κεφαλιά του Καλλέργη από τη σέντρα του Φθενάκη που πέρασε λίγο άουτ. Οι Μακεδόνες είχαν τη δική τους καλή στιγμή δύο λεπτά αργότερα, στο 37΄, όταν ο Χατζηδιαμαντής βρήκε τη μπάλα με προβολή από τη μικρή περιοχή αλλά την έστειλε ελάχιστα άουτ.

Το γκολ που έκρινε τον τελικό και τον τίτλο της κατηγορίας σημειώθηκε από την Πέλλα με την έναρξη του β΄ μέρους, στο 47΄, όταν ο Χατζηδιαμαντής βρήκε τον Καραμήτσο και αυτός πλάσαρε εύστοχα για το 1-0. Στο 50΄ οι Μακεδόνες είχαν και δοκάρι σε πλασέ του Χατζηδιαμαντή, ενώ για το Ηράκλειο το σουτ του Ορφανουδάκη από το ύψος της περιοχής στο 59΄ πέρασε ελάχιστα άουτ. Οι Κρητικοί πίεσαν για την ισοφάριση στα τελευταία λεπτά, είχαν ευκαιρίες με κορυφαία το πλασέ του Άλα σε κενή εστία στο 89΄ που έφυγε άουτ, αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση και η ΕΠΣ Πέλλας ήταν η νικήτρια.

ΕΠΣ Πέλλας (Σάκης Τσελεμπής): Κάππας, Λιάσος, Γκόγκος, Παντικίδης, Αλμαλής, Λάσκος, Καραμήτσος (63΄ Γραμματικού), Μπαλλας, Χατζηδιαμαντής (96΄ Νινιατσούδης), Κιόρτσης (75΄ Μπόλας), Καψάλης (96΄ Τζιότζιος).

ΕΠΣ Ηρακλείου (Βασίλης Μπαστάκης): Χαχλιουτάκης, Παναγιωτάκης, Κουμάκης (73΄ Άλα), Βγόντζας, Φαϊτάκης, Μαυρογιαννάκης, Καλλέργης (53΄ Ορφανουδάκης), Χότζα, Τσαγκαράκης (53΄ Μαυρογιάννης), Κωνσταντακόπουλος (81΄Πρέντι), Φθενάκης.

Διαιτητής ο Γιώργος Αλάμπεης της ΕΠΣ Αθηνών με Βοηθούς τους Αντώνη Κάλλη και Γιάννη Κουλοχέρη της Ανατολικής Αττικής.

Τις απονομές στους διαιτητές και στις ομάδες έκαναν ο πρόεδρος της Επιτροπής Διοργανώσεων της ΕΠΟ και μέλος της Εκτελεστικής Επιτροπής της Ομοσπονδίας Άγγελος Δανιήλ, μαζί με τον Στέργιο Αντωνίου, πρόεδρο της ΕΠΣ Πέλλας και α΄ αντιπρόεδρο της ΕΠΟ και Νίκο Τζώρτζογλου, πρόεδρο της ΕΠΣ Ηρακλείου.