Θεσπρωτός – ΠΑΟΚ Β 0-1: Ο Στέφανος Τζίμας «χτύπησε» ξανά και χάρισε το τρίποντο!

Με το τέταρτο γκολ στο φετινό πρωτάθλημα της Superleague 2 ο Στέφανος Τζίμας υπέγραψε τη νέα νίκη του ΠΑΟΚ Β, που πέρασε νικηφόρα (0-1) κι από την Ηγουμενίτσα απέναντι στον ουραγό Θεσπρωτό.

Το γκολ του 17χρονου επιθετικού στο 61ο λεπτό έκρινε την αναμέτρηση για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Superleague 2, με τον ΠΑΟΚ Β να κατακτά τους τρεις βαθμούς και με ρεκόρ 7-1-1 σε εννιά αγώνες να πιάνει στην κορυφή τον Πανσερραϊκό με 22 βαθμούς. Αντίθετα, η ομάδα του Θεσπρωτού παρέμεινε ουραγός της κατηγορίας με απολογισμό 0-3-7 μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα.

Το πρώτο 45λεπτο πέρασε με τις δύο ομάδες στο απόλυτο μηδέν. Στο διάστημα αυτό ο «Δικέφαλος» δημιούργησε δύο καλές ευκαιρίες (14’, 41’) με εκφραστή τον Γκορντεζιάνι, αλλά να μην καταφέρνει να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο Πάμπλο Γκαρσία έφερε από τον πάγκο τον 17χρονο Στέφανο Τζίμα και ο μικρός ανέλαβε δράση. Αρχικά, απείλησε στο 53ο λεπτό με το πλασέ του να στέλνει την μπάλα προς τα δίχτυα του Θεσπρωτού, αλλά να σταματάει πάνω στη γραμμή, αλλά οκτώ λεπτά αργότερα ήταν ο ποδοσφαιριστής που με ωραίο πλασέ στην κίνηση έγραψε το 0-1 κι έλυσε το γόρδιο δεσμό για τους «ασπρόμαυρους.

Οι γηπεδούχοι είχαν στο 57′ μια καλή στιγμή με το σουτ του Δρίτσα από το ύψος του πέναλτι να στέλνει την μπάλα ελάχιστα δίπλα από τα δοκάρια του Μπαλωμένου, ενώ στο 81’ ο Μελετίδης σημάδεψε το δοκάρι της εστίας του Θεσπρωτού.

Διαιτητής: Γιούργας (Κέρκυρας)

Θεσπρωτός (Χουάν Ρότσα): Τσιμόπουλος, Βασιλάκης, Γώγος, Ρίζος, Τρομπούκης, Μίγγος, Πανταζέλλος, Χατζάκος, Οικονομίκος (46’ Λύγκας), Μπίκας (46’ Ρούσης), Δρίτσας.

ΠΑΟΚ Β’ (Πάμπλο Γκαρσία): Μπαλωμένος, Τασιούρας, Μιχαηλίδης, Μορικέλι, Τσοπούρογλου, Γρόσδης (69’ Γιαξής), Μελετίδης (88’ Νινούα), Μπράντονιτς, Χατζηστραβός (78’ Κωττάς), Ρικάρντο (46’ Σπυράκος), Γκορντεζιάνι (46’ Τζίμας)