Super League – Πανόραμα: Μόνος 2ος ο ΠΑΟΚ, γκέλα… επιβεβαίωσης για ΠΑΟ, μείωσε ο Ολυμπιακός (vids)

Ο ΠΑΟΚ πήγε στο Αγρίνιο λαβωμένος από σοβαρές απουσίες, με την ψυχολογία στα… τάρταρα μετά τον σοκαριστικό τρόπο που ήρθε ο αποκλεισμός από τον Παναθηναϊκό στο Κύπελλο Ελλάδας και στο -4 από την κορυφή και την ΑΕΚ.

Οι «ασπρόμαυροι» ήξεραν πως για να μείνουν.. ζωντανοί έπρεπε να υπερπηδήσουν όλα τα παραπάνω εμπόδια συν το γρήγορο γκολ που πέτυχε ο Παναιτωλικός με τομ Χατζηθεοδωρίδη. Όμως μετά τα δύο δοκάρια στο πρώτο ημίχρονο από Μουργκ και Κωνσταντέλια μίλησε η ποιότητα.

Τι κι αν δεν μέτρησε για οφσάιντ το γκολ του «Ντέλια»; Η είσοδος του Ζίβκοβιτς, άλλαξε την εικόνα του αγώνα και σε απόσταση λιγότερο των δύο λεπτών ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με τον Σάστρε και… γύρισε το ματς με τον «Ζίλε». Από κει και πέρα η ομάδα του Λουτσέσκου έκανε απλά διαχείριση, ενώ στο 90′ βρήκε κι άλλο γκολ με τον Κωνσταντέλια για το τελικό 3-1!

Ο ΠΑΟΚ βρίσκεται ξανά σε απόσταση βαθμού από την κορυφή και την ΑΕΚ και είναι μόνος στη 2η θέση, καθώς ο Παναθηναϊκός έμεινε στο 1-1 με την Κηφισιά στη Λεωφόρο, επιβεβαιώνοντας ότι είναι σε κάκιστη αγωνιστική κατάσταση και στο τέλος πάλι στάθηκε τυχερός με τη μεγάλη χαμένη ευκαιρία των φιλοξενούμενων.

Με πρωταγωνιστή – λυτρωτή τον Ελ Καμπί (που πέρασε ως αλλαγή στο 57΄) Ολυμπιακός γλίτωσε από… χοντρή ζημιά, νικώντας τελικά με 2-1 τον Αστέρα Τρίπολης με δύο γκολ (το ένα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Ποντένσε και έδωσε ο Φωτιάς μετά από χρήση και του VAR….) στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Ο Άρης χωρίς να… φορτσάρει ήταν καλύτερος και πήρε εύκολα τη νίκη με 2-0 απέναντι στο Βόλο, χάρη στα γκολ του Μορόν και του Ανσαριφάρντ (το πρώτο με τα κιτρινόμαυρα), ενώ είχε και δύο δοκάρια. Κάπως έτσι πήρε ένα ακόμη τρίποντο,