Super League: Επιστροφή ΠΑΟΚ στην κορυφή, μοιρασιά (2-2) στην OPAP Arena για ΑΕΚ και ΠΑΟ

Μετά το Αθηναϊκό ντέρμπι, ΑΕΚ-Παναθηναϊκός, να λήγει ισόπαλο (2-20) ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, πιάνοντας τους «πράσινους» στους 41 βαθμούς και να υπερτερεί στα γκολ (0 +35 έναντι 0 +33).

Η ΑΕΚ είναι στο μείον δύο από την κορυφή, ο Ολυμπιακός στο -6, ενώ ο Άρης είναι στους μείον πέντε βαθμούς από τους «ερυθρόλευκους» και στο +4 από τον Αστέρα Τρίπολης.

Στην OPAP Arena η «Ενωση» προηγήθηκε με τον Λιβάι Γκαρσία, αλλά η χαρά των γηπεδούχων κράτησε μόλις 7′ καθώς από την σέντρα του Χουάνκαρ από το ύψος της μικρής περιοχής ο Γέντβαϊ πήδηξε χωρίς αντίπαλο και έστειλε την μπάλα στα δίχτα του Στάνκοβιτς για το 1-1.

Η ΑΕΚ πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Γκαρσία, αλλά τελικά μέσω VAR το γκολ του άσου από το Τρίνιταντ ακυρώθηκε αφού είχε προηγηθεί επιθετικό φάουλ. Λίγο αργότερα το «τριφύλλι» ήταν αυτό που έκανε την πλήρη ανατροπή. Από στατική φάση ο Κώτσιρας έδωσε ασίστ στον Αράο κι αυτός με δυνατό σουτ βρήκε δίχτυα βάζοντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Τελικά το ντέρμπι είχε φινάλε γκραν γκινιόλ μιας και στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Ζέκα από σουτ του Λιβάι Γκαρσία. Ο ίδιος το εκτέλεσε, σκόραρε για 2η φορά και υπέγραψε το τελικό 2-2.