Super League: Χαμός στη μάχη της παραμονής – Τα φαβορί, τα ουτσάιντερ, οι ισοβαθμίες και το πρόγραμμα

Δύο αγωνιστικές πριν από το τέλος των play-outs και η μάχη στην ουρά βρίσκεται σε οριακό σημείο με φαβορί και αουτσάιντερ για τις δύο τελευταίες θέσεις, οι οποίες και οδηγούν στη Super League 2.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα, ο Παναιτωλικός και ο Αστέρας βρίσκονται στους 30 βαθμούς, στο +5 από τη ζώνη του υποβιβασμού και έχουν το πάνω χέρι. Αντίθετα, Λαμία, Ιωνικός και Λεβαδειακός θα παλέψουν μέχρι τέλους για να σωθούν, με τους Βοιωτούς να βρίσκονται αυτή την στιγμή στη χειρότερη θέση.

Η ομάδα της Λιβαδειάς έχασε μεγάλη ευκαιρία να ξεκολλήσει από την τελευταία θέση, καθώς απέναντι στον Παναιτωλικό προηγήθηκε 2-0 με τον Γιώργο Νίκα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων και τις δύο φορές (10 πεν., 44΄). Όμως, ο Ζοάο Πέδρο ήταν ο «ήρωας» της ομάδας του Αγρινίου, αφού αρχικά μείωσε σε 2-1 στο 60ό λεπτό, ενώ διαμόρφωσε και το τελικό σκορ, στο 14ο λεπτό των καθυστερήσεων με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Ο Λεβαδειακός είναι ουραγός και πρέπει να βάλει από κάτω τους δύο ομάδες. Χρειάζεται νίκη κόντρα στη Λαμία, αλλά με πάνω από δύο γκολ διαφορά, ώστε να έχει την ισοβαθμία και να περάσει πάνω από τους Φθιώτες. Βέβαια, κοιτάζει και τον Ιωνικό που είναι στους 25 πόντους. Σε περίπτωση ισοπαλίας ή ήττας με τη Λαμία, τότε αυτομάτως υποβιβάζεται στη Super League 2.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα, μετά το διπλό στη Νεάπολη επί του Ιωνικού (0-1), βρίσκεται μαζί με τον Παναιτωλικό και τον Αστέρα σε καλύτερη μοίρα από τις ομάδες πιο κάτω στην βαθμολογία. Έστω και με ισοπαλία απέναντι στους Αρκάδες την επόμενη αγωνιστική, τότε εξασφαλίζει τη σωτηρία του. Σε περίπτωση ήττας, τότε μπορεί να σωθεί αρκεί ο Ιωνικός και ο Λεβαδειακός να μην πάρουν νίκη στα δικά τους παιχνίδια.

Ο Παναιτωλικός, που στο σαββατιάτικο ματς βρήκε τη λύτρωση στο 14′ των καθυστερήσεων, έχει συγκεντρώσει 30 βαθμούς και είναι στο +5 από την προτελευταία θέση. Αυτό σημαίνει πως με έστω με ισοπαλία κόντρα στον Ατρόμητο την επόμενη αγωνιστική θα έχει σωθεί. Θα μπορεί να έχει εξασφαλίσει την σωτηρία του, ακόμη και με ήττα, αρκεί να μην κερδίσει ο Ιωνικός τον ΟΦΗ. Σε διαφορετική περίπτωση θα βρίσκεται στο -2 από τη ζώνη του υποβιβασμού και θα ψάχνει έστω έναν βαθμό τελευταία αγωνιστική.

Ο Αστέρας αντιμετωπίζει τον ΠΑΣ Γιάννινα την επόμενη αγωνιστική. Έστω και με ισοπαλία θα έχει εξασφαλίσει την παραμονή του στην Stoiximan Super League.

Ο Ιωνικός είναι στη ζώνη του υποβιβασμού με 25 πόντους στο -2 από τη Λαμία. Αυτό σημαίνει πως αν ηττηθεί με τους Κρητικούς, ίσως υποβιβαστεί. Αυτό θα συμβεί, εάν ταυτόχρονα η ομάδα της Φθιώτιδας νικήσει τον Λεβαδειακό και ο Αστέρας να μην πάρει ούτε βαθμό με τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Η επόμενη αγωνιστική (6η)

Σάββατο 6 Μαϊου

Ατρόμητος – Παναιτωλικός (8μμ)
ΟΦΗ – Ιωνικός (8μμ)
ΠΑΣ Γιάννινα – Αστέρας Τρίπολης (8μμ)
Λαμία – Λεβαδειακός (8μμ)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ PLAYOUTS (5η αγωνιστική)