Στοπ από ΟΦΗ και πισωγύρισμα για τον ΠΑΟΚ

Ο ΟΦΗ  κράτησε τον ΠΑΟΚ μακριά από το γκολ (0-0) μετά από εννιά σερί ματς και έφυγε με το βαθμό της ισοπαλίας από τη Θεσσαλονίκη, όπως έκανε και στη Λεωφόρο απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Για τον «Δικέφαλο του Βορρά» η χτεσινή ισοπαλία είναι στραβοπάτημα και μάλιστα εντός έδρας, με την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου να έχει τις περισσότερες ευκαιρίες, αλλά τον ΟΦΗ να μένει όρθιος και να έχει τη μεγάλη χαμένη ευκαιρία (δοκάρι) στις καθυστερήσεις.

Οι πολλές απουσίες (μείον οκτώ παίκτες) κόστισαν στον ΠΑΟΚ, που αφού άφησε ένα ολόκληρο 45λεπτο να περάσει έχοντας απλά την μπάλα στα πόδια του άρχισε να αγχώνεται και να μην έχει καθαρό μυαλό με την άμμο να αδειάζει στην κλεψύδρα.

Ο Λουτσέσκου με ελάχιστες επιλογές στον πάγκο επιχείρησε να ανακατέψει την τράπουλα γύρω στο 65ο λεπτό βάζοντας και τον δεύτερο επιθετικό του στο ματς (Τόμας), ωστόσο δεν βρήκε λύσεις και κυρίως οι παίκτες του δεν βρήκαν τρόπο να διασπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνα του ΟΦΗ. Το έκανε με τον Αουγκούστο στο 66ο λεπτό, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ, έφτασε κοντά και με τον Ολιβέιρα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά ο Πορτογάλος φορ είδε τον Μανδά να του λέει όχι.

Η ομάδα του Ηρακλείου είχε τις στιγμές της. Μια με τον Ντίκο στο πρώτο μέρος και μία με το δοκάρι του Νέιρα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με μόλις 6 τελικές προς την αντίπαλη εστία, δείγμα της αναποτελεσματικότητας των ποδοσφαιριστών του. Όχι πως ο ΟΦΗ είχε περισσότερες τελικές (2), ωστόσο οι «ασπρόμαυροι» του Λουτσέσκου έμειναν μετά τις 30 Οκτωβρίου (ΑΕΚ 2-0) και εννιά ματς στη σειρά για πρώτη φορά μακριά από το γκολ.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε (74’ Βιεϊρίνια), Ραφα Σοάρες (65’ Τόμας), Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Σβαμπ (74’ Ντάντας), Αουγκούστο, Κωνσταντέλιας, Ολιβέιρα , Νάρεϊ,  Ζίβκοβιτς

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Λάρσον, Τοράρινσον, Διαμαντής (72’ Γιαννούλης), Βούρος, Πασαλίδης, Μεγιάδο (57’ Περέα), Ντιουσέ, Τοράλ (72’ Νέιρα) Μπαλογιάννης, Ντίκο (93’ Τσιλιανίδης).