Football

Στο τέλος γέλασε η Λαμία που έμεινε στη SL με ιστορική ανατροπάρα!

Τι κι αν ο Iωνικός προηγήθηκε 2-0. Τι κι αν έπαιζε μπροστά στο κόσμο του. Τι κι αν πριν από την σέντρα έγιναν πολλά ευτράπελα, με τους φιλοξενούμενους να καταγγέλλουν επιθέσεις σε ανθρώπους της αποστολή τους.

Στο τέλος αυτή που χαμογέλασε στον «τελικό παραμονής» ήταν η Λαμία που πανηγύρισε την παραμονή της στη Superleague με μια ιστορική ανατροπή σε 2-2.

Στο 30ο λεπτό, ο Βαλεριάνος εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ελευθεριάδης μπήκε στην τροχιά της μπάλας και με κεφαλιά νίκησε τον Κοσέλεφ για το 1-0, βάζοντας φωτιά στην εξέδρα.

Επτά λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έφτασαν και σε δεύτερο γκολ. Η άμυνα της Λαμίας δεν απομάκρυνε σωστά την μπάλα, εκείνη στρώθηκε έξω από την περιοχή στον Κάνιας και με ένα εντυπωσιακό σουτ ο Ισπανός χαφ την έστειλε στα δίχτυα για το 2-0.

Η Λαμία μπήκε αποφασισμένη στο δεύτερο μέρος για να μειώσει και κατάφερε στο 53ο λεπτό να βρει το δρόμο για τα δίχτυα. Ο Μεδίνα έφυγε στην αντεπίθεση, έκανε τη σέντρα, ο Τσιλούλης έκανε δική του την μπάλα και με γύρισμα βρήκε τον Νούνιες, ο οποίος με πλασέ έκανε το 2-1 για την ομάδα της Φθιώτιδας.

Είκοσι λεπτά μετά το 2-1, συγκεκριμένα στο 73ο λεπτό, ο Τόσιτς έστειλε τη Λαμία στα ουράνια. Ανέλαβε την εκτέλεση του φάουλ και με ένα εντυπωσιακό σουτ νίκησε τον Χουτετσιώτη για το 2-2.

Ο Ιωνικός πολιόρκησε την αντίπαλη περιοχή, πάλεψε να βρει το γκολ της νίκης αλλά τελικά η Λαμία ήταν η ομάδα που πήρε το αποτέλεσμα που χρειαζόταν για να πανηγυρίσει την παραμονή στη μεγάλη κατηγορία.

Διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)
Κίτρινες: Ελευθεριάδης, Ρομαό, Βαλεριάνος – Νούνιες, Τσιλούλης, Τζανετόπουλος, Μεντίνα, Κοσέλεφ