Στο 1-1 έμεινε η Λέφσκι στο πρώτο φιλικό της σεζόν

Η Λέφσκι Σόφιας άρχισε νωρίτερα από τον ΠΑΟΚ την προετοιμασία για τη νέα σεζόν και σήμερα έδωσε νωρίς νωρίς το πρώτο φιλικό παιχνίδι στο οποίο αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Σεπτέμβρι, ομάδα της δεύτερης κατηγορίας.

Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στον 2ο προκριματικό γύρο του Europa Conference League έδωσε το πρώτο φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας στο γήπεδο της, το «Γκεόργκι Ασπαρούχοφ», μπροστά σε μόλις 1.000 θεατές παρότι υπήρχε δωρεάν είσοδος.

Οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο γήπεδο είδαν συνολικά 60 λεπτά να παίζεται ποδόσφαιρο, καθώς οι φιλοξενούμενοι αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα τραυματισμών. Έτσι το πρώτο ημίχρονο διήρκησε μόλις 25 λεπτά και το δεύτερο 35 λεπτά.

Πάντως η Σεπτέμβρι ήταν η ομάδα που άνοιξε το σκορ με τον Ιλιέφσκι στο 26ο λεπτό (0-1) και ο Μπάρι στο 37ο ισοφάρισε για τη Λέφσκι σε 1-1.

Οι Μπλάζεβιτς, Ποπόφ και Ρονάλντο έκαναν το ανεπίσημο ντεμπούτο τους με τη φανέλα της Λέφσκι αγωνιζόμενοι στο δεύτερο μισό του φιλικού.

Η αρχική σύνθεση της Λέφσκι: Ζαγκόροφ, Νταντάκοφ, Αντόνοφ, Ντίνεφ, Μποζίλοφ, Στογιάνοφ, Μιτκόφ, Μπάσεφ, Ιβάνοφ, Μαρκόφ, Ρουπάνοφ.