Football

Σεντε Πόλντεν – ΠΑΟΚ 3-0: Στο ίδιο έργο θεατές…

H γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου του ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα από την αυστριακή Σεντ Πόλτεν με 3-0 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του φετινού UEFA Women’s Champions League.

Οι «ασπρόμαυρες» του Θαλή Θεοδωρίδη δέχθηκαν και τα τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο και δεν μπόρεσαν να βρουν απαντήσεις στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης.

Μόλις στο 14ο λεπτό οι οικοδέσποινες του προκριματικού ομίλου βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα του ΠΑΟΚ. Η Μαρντλ πάσαρε στην Μάιερ, η οποία πλάσαρε εύστοχα σε κενή εστία και άνοιξε το σκορ (1-0).

Το 2-0 έγινε στο 22ο λεπτό όταν από την εκτέλεση κόρνερ, η Μαρντλ βρέθηκε μόνη της μπροστά στο ασπρόμαυρο τέρμα και με κεφαλιά δεν είχε πρόβλημα να δώσει προβάδισμα δύο γκολ στην Σεντ Πόλτεν.

Στο 29ο λεπτό οι Αυστριακές έφτασαν στο τρίτο γκολ. Η Ζβερ σέντραρε από φάουλ, η Λεμεσόβα πρόλαβε με κεφαλιά την έξοδο της Νίχαους και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0.

Τίποτα δεν άλλαξε έως το φινάλε με τη Σεντ Πόλτεν να πανηγυρίζει την πρόκριση στην επόμενη προκριματική φάση του UEFA Women’s Champions League, εκεί όπου τα παιχνίδια θα είναι διπλά, με φόντο τους ομίλους της διοργάνωσης.

ΠΑΟΚ (Θεοδωρίδης): Νίχαους, Γκούνη, Αχμέντοβα, Δοϊρανλή, Γιαννακά, Στράντζαλη (46′ Μήτκου), Χαλατσογιάννη (Θεοδωράκη 86′), Βαρδαλή (Γιοβάνη 64′), Καλέση (79′ Σάμπσον), Ακίντα (46′ Παπαδοπούλου), Χέλμβαλ.