Σαν σήμερα: Το πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής είναι γεγονός!

Στις 25 Οκτωβρίου του 1959 δεκαέξι ομάδες από την Αθήνα, τον Πειραιά, τη Θεσσαλονίκη και την υπόλοιπη περιφέρεια βρίσκονται στη σέντρα και το ενδιαφέρον των φίλων του ποδοσφαίρου κορυφώνεται!

Το πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής είναι γεγονός! Ακριβώς πριν από 63 χρόνια.

Πρώτες ομάδες που βρίσκονται στη σέντρα είναι η Προοδευτική και ο Απόλλων Καλαμαριάς στις 10 το πρωϊ στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης».

Στη νεότευκτη Τούμπα ο ΠΑΟΚ του Λάμπη Κουϊρουκίδη, του Κώστα Κιουρτζή και του Λέανδρο Βασιλειάδη έκανε ποδαρικό με το δεξί απέναντι στο Μέγα Αλέξανδρο Κατερίνης. Στην καινούργια, τότε, αλλά μισοτελειωμένη Τούμπα, ήταν δεν ήταν 5.000 κόσμος (3.800 εισιτήρια) για την πρεμιέρα της (πολυαναμενόμενης) ενιαίας εθνικής κατηγορίας. Γιατί τόσος λίγος κόσμος; Ο κύριος λόγος ήταν το τσουχτερό εισιτήριο, που είχε επιβάλλει η διοίκηση του «Δικεφάλου», σε μια προσπάθεια να συγκεντρώσει χρήματα για την αποπεράτωση των έργων στο νεότευκτο γήπεδο.

Οι Κατερινιώτες, «πρόγονοι» του Πιερικού, αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους ανοίγοντας το σκορ, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καραφουλίδη (26’), όμως οι «ασπρόμαυροι» απάντησαν με τρία γκολ μέσα σε 15 λεπτά. Πρώτα σκόραρε ο Λέανδρος με κεφαλιά, ακολούθησε το 2-1 από το πλασέ του Κιουρτζή, ενώ στο 51ο λεπτό ο Κουϊρουκίδης έκανε το 3-1, για να μειώσουν οι φιλοξενούμενοι προς το τέλος, με το γκολ από τον Τουλουμτζίδη.

Η ήττα σοκ του Ολυμπιακού

Η κλήρωση του 1ου πρωταθλήματος Α΄ εθνικής κατηγορίας, με την συμμετοχή 16 ομάδων τη σεζόν 1959-1960, έστειλε τον Ολυμπιακό την 1η αγωνιστική να αντιμετωπίσει στην Κόρινθο τον Παγκορινθιακό.

Η ζήτηση των εισιτηρίων που εκδόθηκαν για την συγκεκριμένη συνάντηση ήταν έντονη από τους κατοίκους της Κορίνθου. Τα 6.200 «μαγικά» χαρτάκια εξαφανίστηκαν «εν ριπή οφθαλμού».

Στην Κόρινθο ο τοπικός Παγκορινθιακός υποδέχτηκε στο γήπεδο που βρίσκονταν στο στρατιωτικό Κέντρο Εκπαιδεύσεως Νεοσύλλεκτων (!) τον Πρωταθλητή και Κυπελλούχο Ολυμπιακό.

Η «ανεμοθύελλα» που επικρατούσε δυσκόλευε τους παίκτες αλλά και τους 8.000 θεατές που στριμώχτηκαν στο στρατιωτικό γήπεδο της Κορίνθου. Οι 2.000 εξ αυτών είχαν ταξιδέψει από την Αθήνα και τον Πειραιά, προσδοκώντας σε μια εύκολη και μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού. Ο κυρίαρχος άνεμος ήταν στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στους «Πειραιώτες» και κάθε επιθετική τους προσπάθεια αποκρούονταν εύκολα από την άμυνα του Παγκορινθιακού.

Από την άλλη η ομάδα της Κορίνθου, σε ένα γήπεδο που το γνώριζε καλά, περίμενε την δική της ευκαιρία για να αιφνιδιάσει τους πρωταθλητές. Αυτό συνέβη στο 40ο λεπτό όταν ο Κόης με εξαιρετικό φάουλ και με τη βοήθεια του ανέμου έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αποκρούσει Σάββα Θεοδωρίδη.