Πρωταθλητής Ευρώπης ο Ολυμπιακός – Κατέκτησε το Youth League νικώντας τη Μίλαν 3-0! (videos)

Ο Ολυμπιακός σήκωσε το τρόπαιο του Youth League επικρατώντας με 3-0 της Μίλαν στον τελικό που έγινε το απόγευμα της Δευτέρας (22/4) στη Νιόν της Ελβετίας.

Μια τεράστια επιτυχία για τους μικρούς «ερυθρόλευκους» ποδοσφαιριστές που κατέκτησαν τον πρώτο ευρωπαϊκό τίτλο ελληνικής ομάδας στο ποδόσφαιρο.

Στο 60ό λεπτό ο Μουζακίτης μετά από εκτέλεση πέναλτι και μάλιστα εξαιρετική έκανε το 1-0. Το πέναλτι κέρδισε ο Κωστούλας έπειτα από κεφαλιά πάνω στο χέρι του Σταλμάχ που δόθηκε έπειτα από έλεγχο VAR.

Στο 61ο λεπτό ο Παπακανέλλος έκανε φοβερή κίνηση πάνω στον Σταλμάχ και μετά από ντρίμπλα και σουτ έκανε το 2-0 από κοντά.

Στο 68ο λεπτό ήρθε το 3-0 με ένα αδιανόητο γκολ του Μπάκουλα. Ο Κουτσογούλας έβγαλε τη σέντρα και ο νεαρός χαφ με απίστευτο ψαλίδι νίκησε τον Γάλλο γκολκίπερ της Μίλαν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σίνα, Κ. Κωστούλας, Κουτσίδης, Πρεκατές, Κουτσογούλας, Μπάκουλας (88′ Τανούλης), Μουζακίτης, Αλαφάκης (72′ Δάμα), Παπακανέλλος (76′ Λιατσικούρας), Πνευμονίδης (88′ Γατόπουλος) και Κωστούλας.

ΜΙΛΑΝ: Ραβιέρ, Μπαρτεσάγκι, Νσιάλα (69′ Λιμπεράλι), Σίμιτς, Μάγκνι, Ζερόλι, Μαλασπίνα, Σταλμάχ (62′ Σίμελχακ), Σία (79′ Σάλα), Σκότι και Καμάρντα (79′ Μπονόμι).