Πρωταθλητής Ελλάδας ο ΠΑΟΚ – Το σήκωσαν τα ΠΑΟΚτσάκια της Κ15 στο «Πανθεσσαλικό»!

Ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε πρωταθλητής Κ15 καθώς στον τελικό του Final-4 της διοργάνωσης που φιλοξενήθηκε στο Πανθεσσαλικό νίκησε 1-0 τον Ολυμπιακό.

Το γκολ που πέτυχε ο πρώτος σκόρερ του «Δικεφάλου», Τάσος Σιδηρόπουλος, φτάνοντας τα 15 τέρματα στη σεζόν έκανε τη διαφορά, έβαλε τους μικρούς «ασπρόμαυρους» από το 11ο λεπτό μπροστά στο σκορ και κρατώντας το μηδέν μέχρι τέλος ο ΠΑΟΚ έφτασε τους τέσσερις τίτλους σε επίπεδο Κ15 (2015, 2017, 2019, 2023).

Η κυριαρχία της ομάδας Κ15 του Σάββα Κωνσταντινίδη ήταν αδιαμφισβήτητη καθόλη τη σεζόν, που έκλεισε χωρίς ήττα, με τον εντυπωσιακό απολογισμό 17 νίκες, 3 ισοπαλίες και 77-3 γκολ!

Ακριβώς όπως και στον ημιτελικό εναντίον του Παναθηναϊκού, έτσι και σήμερα ο ΠΑΟΚ άνοιξε νωρίς το σκορ αλλάζοντας τα δεδομένα του αγώνα. Ήταν μάλιστα ο ίδιος παίκτης που πέτυχε ένα πανομοιότυπο γκολ στο 11ο λεπτό. Ο Αναστάσης Σιδηρόπουλος βρέθηκε σε θέση βολής μετά από «πλαγιοκόπηση» του Κανιού και του Κρομμύδα και γύρισμα προς το σημείο του πέναλτι. Με άμεση εκτέλεση ο πρώτος σκόρερ του «Δικεφάλου» την έστειλε στα δίχτυα και άνοιξε το σκορ.

Από το 65΄ και μετά εντάθηκε η πίεση του Ολυμπιακού με συνεχόμενα κόρνερ, ενώ οι πρωταθλητές αναζητούσαν την ευκαιρία τους. Ήταν όμως πολύ σταθερός ο τερματοφύλακας Μητρούσης όποτε χρειάστηκε, ενώ στην άμυνα το δίδυμο Μόκρη, Γκιόκα έκανε… υπερωρίες.

Ο ΠΑΟΚ άντεξε στην πίεση και κατέκτησε τον τίτλο, επιστρέφοντας στην κορυφή μετά από δύο χρόνια «ερυθρόλευκης» κυριαρχίας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τάσος Πάντος): Χριστοδουλόπουλος, Σιώζιος, Καππάτος, Νουχάι, Μπάνος, Λάνα, Τρικαλιώτης, Καπέλλας, Μιχαηλίδης, Κότσαλος (49΄ Μουγγός), Καμάς (55΄ Ξανθόπουλος)

ΠΑΟΚ (Σάββας Κωνσταντινίδης): Μητρούσης, Μεγγίδης, Κυριαζίδης, Μόκρης, Γκιόκα, Μηνασίδης, Κρομμύδας (76΄ Λουτζιανιώτης), Κάνιος, Σιδηρόπουλος (80+5΄ Καρασαββίδης), Τουρσουνίδης (64΄ Καραγκιόζης), Μπέρδος.