Απόλλων Πόντου – Ηρακλής 0-5: «Κυανόλευκος» περίπατος με τέσσερα γκολ του Άλεξιτς!

Μεγάλη νίκη με πρωταγωνιστή τον Κόστα Άλεξιτς πέτυχε ο Ηρακλής στην έδρα του Απόλλωνα Πόντου, επικρατώντας με 0-5 στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Super League 2.

Βέβαια, οι γηπεδούχοι έπαιζαν από το 31′ με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Νταλιανόπουλου, ο οποίος απέκρουσε την μπάλα με το χέρι και παραχώρησε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γιουμπιτάνα, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Πίτκα.

Ο Άλεξιτς σημείωσε δύο τέρματα στο πρώτο ημίχρονο (27′ και 34′), ανοίγοντας τον δρόμο για την επιτυχία, πέτυχε και το τρίτο τέρμα στο 46′, ο Σίλβα στο 54′ έγραψε το 0-4 και ο 23χρονος Σέρβος μεσοεπιθετικός με το τέταρτο προσωπικό του γκολ, διαμόρφωσε στο 57′ το τελικό αποτέλεσμα.

Στην άλλη αναμέτρηση, η Αναγέννηση Καρδίτσας στέρησε την ευκαιρία στον Αλμωπό να πανηγυρίσει ένα σπουδαίο διπλό. Η ομάδα της Αριδαίας προηγήθηκε στην Καρδίτσα στο 40ο λεπτό με τον Πόποβιτς και ο ίδιος ποδοσφαιριστής διπλασίασε τόσο τα δικά του τέρματα όσο και της ομάδας του στο 52′.

Η Αναγέννηση έβγαλε αντίδραση και μείωσε στο σκορ στο 67′, χάρη σε γκολ του Πολίτη, ενώ στο 71′ κατάφερε να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης με τον Ελιβέλτο.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 23ης αγωνιστικής του Α’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2:

Αναγέννηση Καρδίτσας-Αλμωπός Αριδαίας 2-2

Απόλλων Πόντου-ΠΟΤ Ηρακλής 0-5