ΠΑΟΚ Β’ – Πανσερραϊκός 0-1: Λύτρωση με Παντεκίδη στο 92’ για τα «λιοντάρια»! (videos)

Το γκολ του Φώτη Παντεκίδη στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων έκρινε το ντέρμπι κορυφής ανάμεσα στον ΠΑΟΚ Β’ και τον Πανσερραϊκό.

Ένα παιδί που μέχρι το 2018 ανήκε στον ΠΑΟΚ και ξεκίνησε από τις ακαδημίες του έχοντας κατακτήσει με την Κ20 το πρωτάθλημα υποδομών το 2014, ήταν αυτός που λύτρωσε τον Πανσερραϊκό και του χάρισε μια πολύτιμη νίκη (0-1) στη μάχη της ανόδου από το βόρειο όμιλο της Superleague 2.

Στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου μέρος ο Πανσερραϊκός ήταν η ομάδα που έδειχνε διάθεση να βγει στην επίθεση και να ψάξει το γκολ, με τους παίκτες του ΠΑΟΚ Β να έχουν περιοριστεί σε παθητικό ρόλο και μόνο προς το τελευταίο δεκάλεπτο κατόρθωσε να κερδίσει κάποια μέτρα στο γήπεδο, χωρίς ωστόσο να έχει κάνει κάποια ουσιαστική φάση στα καρέ του Γιαννίκογλου.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν επτά τελικές προς την εστία του Μπαλωμένου, με καλύτερη στιγμή το τελείωμα του Κανίς μέσα από τη μικρή περιοχή, που έστειλε την μπάλα πάνω από το δοκάρι της «ασπρόμαυρης» εστίας, ενώ λίγο αργότερα απείλησαν με το φάουλ του Μούργου και την εντυπωσιακή ενέργεια από τον Πεταυράκη.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο ξεκίνημα του β’ μέρους, με τους παίκτες του Πανσερραϊκού να μπαίνουν δυνατά στο γήπεδο και να ψάχνουν το γκολ. Ο Παύλος Δερμιτζάκης έφερε από τον πάγκο τον Αντμίρ Μπαϊροβιτς, με τους φιλοξενούμενους να αγγίζουν στο 66ο λεπτό το 0-1, με την κεφαλιά του Παπαζόγλου να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια της φάσης τον Μπαλωμένο να απομακρύνει, ενώ υπήρξαν διαμαρτυρίες ότι η μπάλα στην επαναφορά πέρασε τη γραμμή!

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ένας μονόλογος για τον Πανσερραϊκό, που έφτασε κοντά στο γκολ και στο 78ο λεπτό με τον Μπαλωμένο να λέει «όχι» στο μονοκόματο σουτ του Κατσαντώνη μέσα από τη μεγάλη περιοχή και στη συνέχεια το πλασέ του Μπαϊράμοβιτς να απομακρύνεται από τους αμυντικούς του ΠΑΟΚ Β’.

Διαιτητής: Μαλούτας (Ημαθίας)

ΠΑΟΚ Β (Γκαρσία): Μπαλωμένος, Κιτσάκης, Μορικέλι, Κωττάς, Παναγιώτου, Ουεντραόγκο, Μελετίδης (85′ Κουλούρης), Γρόσδης (62’ Χατζηστραβός), Τσοπούρογλου, Σπυράκος (85’ Γιαξής), Γκορντεζιάνι (77′ Πανίδης).

Πανσερραϊκός (Παύλος Δερμιτζάκης): Γιαννίκογλου, Ζέρης (95′ Αυλωνίτης), Πεταυράκης, Παπάζογλου, Παντεκίδης, Θυμιάνης, Κολομπίνο, Στίνα, Κανίς (62′ Μπαϊροβιτς), Μούργος, Κατσαντώνης.