ΠΑΟΚ Β – Ηρακλής 0-3: Ο «καυτός» Αλεξιτς με δύο γκολ και ο Τομάς υπέγραψαν το διπλό για τους «κυανόλευκους» (videos)

Ο Κόστα Άλεξιτς είναι καυτός, έφτασε τα 19 γκολ στο πρωτάθλημα της Superleague 2, κι ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής και σκόρερ του ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ανάμεσα στον ΠΑΟΚ Β και τον Ηρακλή, που έφυγε από τη Νέα Ευκαρπία με το «διπλό» (0-3).

Με τη 13η νίκη στο πρωτάθλημα οι «κυανόλευκοι» προσπέρασαν την αναπτυξιακή ομάδα του «Δικεφάλου» στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, φτάνοντας τους 46 β. έναντι 45β. των «ασπρόμαυρων».

Στο χορτάρι οι παίκτες του Σάκη Τσιώλη δεν έδειξαν να επηρεάζονται από τις δραματικές διοικητικές εξελίξεις στον σύλλογο, ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, απειλήσαν από πολύ νωρίς την εστία του ΠΑΟΚ, είχαν ένα δοκάρι με τον Τομάς (24’) και ένα γκολ από τον μόνιμο σκόρερ τους στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Ο Κόστα Αλεξιτς με το 8ο γκολ στα τελευταία πέντε παιχνίδια (ο Σέρβος μεσοεπιθετικός εκμεταλλεύτηκε τη λανθασμένη απομάκρυνση της μπάλας από τον Μπαλωμένο) άνοιξε το σκορ (0-1).

H μοναδική στιγμή που οι γηπεδούχοι απείλησαν ήταν με το σουτ του Νινούα στο 39ο λεπτό και την μπάλα να τραντάζει το κάθετο δοκάρι της εστίας του Παλαβράκη.

Ο Μπαλωμένος αντέδρασε σωστά στα δυνατά σουτ του Πατράλη (64’) και του Τομάς (70’) κρατώντας τον ΠΑΟΚ μέσα στο παιχνίδι, ωστόσο ήρθε ο Άλεξιτς στο 75ο λεπτό με το δεύτερο προσωπικό γκολ και 19ο στο πρωτάθλημα (επίδοση που τον διατηρεί στην 1η θέση των σκόρερ του 1ου ομίλου της Superleague 2) να κάνει το 0-2.

Στις καθυστερήσεις ήρθε ο Ματίας Τομάς με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή να πετύχει το τρίτο γκολ των φιλοξενούμενων και να διαμορφώσει το τελικό 0-3.

ΠΑΟΚ Β (Γκαρσία): Μπαλωμένος, Μελετίδης (57’ Γκορντεζιάνι), Κωττάς, Μορικέλι (46’ Παναγιώτου), Κιτσάκης, Ουεντραόγκο, Νινούα (46’ Γρόσδης), Τασιούρας, Χατζηστραβός, Δαρέλας, Μπράντονιτς (77’ Σπυράκος)

Ηρακλής (Τσιώλης): Παλαβράκης, Παπαστεριανός, Σιούτας, Βιτλής, Πανάγου (85’ Τότσκα), Αλβάρες (67’ Δόρης), Σίλβα (85’ Χερίτραντας), Πατράλης (67’ Δοϊρανλής), Τομάς, Κουντουριώτης (57’ Κούστα), Άλεξιτς