ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 3-2: Απλά… ασταμάτητες! (pics-vid)

H γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου του ΠΑΟΚ κέρδισε και τον φιλόδοξο Παναθηναϊκό με 3-2 στην πρώτη ιστορική αναμέτρηση των δύο ομάδων, πετυχαίνοντας την 88η συνεχόμενη νίκη του στην κανονική περίοδο της Α’ Εθνικής κατηγορία / Women’s Football League.

Η συγκεκριμένη εντυπωσιακή επίδοση-ρεκόρ (88-0-0), από το 0-0 στη Γλυφάδα, στις 29 Απριλίου 2018 (ο ΠΑΟΚ επί σχεδόν έξι χρόνια μόνο κερδίζει εντός και εκτός έδρας στους αγώνες της κανονικής περιόδου με γκολ 440-16), κινδύνεψε σε αρκετές περιπτώσεις κατά τη διάρκεια της σημερινής αναμέτρησης που έγινε στο γήπεδο των Νέων Επιβατών, παρουσία πολλών φίλων του «Δικεφάλου».

Με το… καλησπέρα ο ΠΑΟΚ έχασε την Καλέση, η οποία τραυματίστηκε στο 5ο λεπτό και αντικαταστάθηκε από την Κατσάνου, είδε δε την τερματοφύλακα του, Νιχάους, να κάνει κακό κοντρόλ, την Ντομόντ να παρεμβάλλεται και να κάνει το 0-1 (15’).

Οι «ασπρόμαυρες» ισοφάρισαν σε 1-1 (36’) με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι της Μήτκου και από την σέντρα της πολυτιμότερης παίκτριας του στο ξεκίνημα του β’ μέρους ο «Δικέφαλος» μπήκε μπροστά στο σκορ, χάρη στο εντυπωσιακό γκολ της Χέλμβαλ η οποία με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα «πράσινα» δίχτυα για το 2-1.

Με το δεύτερο γκολ της Ντομόντ ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 2-2, αλλά ήρθε η Παπαδοπούλου με νέα κεφαλιά να σκοράρει στο 80ο λεπτό και να γράψει το 3-2 χαρίζοντας στον ΠΑΟΚ μια μεγάλη νίκη.

Το σύνολο του Θαλή Θεοδωρίδη μετράει το απόλυτο «11 στα 11» και με τους 33 βαθμούς ξέφυγε στο +8 από τον Παναθηναϊκό που έμεινε στους 25.