ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 2-1: Με «killer» Ντεσπόντοφ ο «Δικέφαλος» πέταξε προς τον τίτλο!

Να, που ο ΠΑΟΚ κερδίζει και τα must win ματς, να ο ΠΑΟΚ που μπορεί εκτός από τα βατά παιχνίδια να κερδίσει και ντέρμπι. Κυριαρχικός από το 30’ μέχρι το 70’ ο «Δικέφαλος» αντέδρασε στην ισοφάριση του Παναθηναϊκού και πήρε μια τεράστια νίκη.

Η επέλαση της αρμάδας του Ραζβάν Λουτσέσκου συνεχίζεται και ο «Δικέφαλος» στρογγυλοκάθισε μόνος πρώτος στην κορυφή του πρωταθλήματος κερδίζοντας τον Παναθηναϊκό με 2-1 στο ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής.

Πρωτάθλημα, θα πάρουμε όλους θα σας τρελάνουμε», τραγουδούσαν οι φίλοι του ΠΑΟΚ έξω από την Τούμπα με το τέλος της αναμέτρησης, με τους παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου να στέλνουν μήνυμα τίτλου!

Το ντέρμπι της Τούμπας ήταν ισορροπημένο στα πρώτα 30 λεπτά του. Ο Παναθηναϊκός έτρεχε και πίεζε πάρα πολύ, ο Αράο είχε κερδίσει πολλές μονομαχίες στη μεσαία γραμμή, με τους «πράσινους» να έχουν κρατήσει τον ΠΑΟΚ μακριά από την εστία του Ντραγκόφσκι.

Οι «ασπρόμαυροι», αν και είχαν την μπάλα στα πόδια τους, δεν είχαν κάνει ούτε μία τελική προσπάθεια στα πρώτα 30 λεπτά, όχι πως ο Παναθηναϊκός απειλούσε με εξαίρεση ένα «σκοτωμένο» σουτ του Μπακασέτα. Η εικόνα του ματς άλλαξε στο τελευταίο τέταρτο του ημιχρόνου.

Κυρίαρχος ΠΑΟΚ και 1-0 με Ντεσπόντοφ

Ο ΠΑΟΚ ανέβασε τις γραμμές και την πίεση του, πήρε τον απόλυτο έλεγχο, βρήκε ένα γκολ με τον Κουλιεράκη, που ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ, στο 37ο λεπτό και έξι λεπτά αργότερα «χτύπησε» τους «πράσινους» με τον αγαπημένο τρόπο του. Παιχνίδι στον ανοικτό χώρο και γκολ σε open play κατάσταση.

Με οδηγό τον εκρηκτικό Τάισον ο «Δικέφαλος» έβγαλε ένα τρομερό transition, που ξεκίνησε από το λάθος του Αϊτόρ στη μεσαία γραμμή. Ο Βραζιλιάνος -εξπέρ του είδους- κουβάλησε την μπάλα και την κατάλληλη στιγμή βρήκε τον Ντεσπόντοφ. . «Χάθηκε» η μπάλα που κατέληξε από τα πόδια του Βούλγαρου στα δίχτυα του Ντραγκόφσκι για το 1-0

Στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο ο Παναθηναϊκός δεν υπήρχε στο γήπεδο και εμφανίστηκε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Αράο απείλησε με δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά ο Κοτάρσκι ήταν εκεί και με εντυπωσιακό τρόπο κράτησε το μηδέν για την εστία του.

Ο Φατίχ Τερίμ δεν το πολυσκέφτηκε και με το ξεκίνημα του β’ μέρους προχώρησε σε τρεις αλλαγές. Αϊτόρ, Κώτσιρας, Γερεμέγεφ έξω. Τσέριν, Μπερνάρντ και Τζούρισιτς μέσα, με τον Αράο να οπισθοχωρεί και να γίνεται στόπερ.

Ο Παναθηναϊκός βρήκε το γκολ της ισοφάρισης απ’ το πουθενά και ένα πέναλτι που κέρδισε από τον Τάισον ο Τάσος Μπακασέτας, ο οποίος με το πρώτο του γκολ με την πράσινη φανέλα ισοφάρισε σε 1-1 στο 51ο λεπτό.

Γκολ-μαγεία από τον ΠΑΟΚ με Τάισον και Ντεσπόντοφ

Ο ΠΑΟΚ, όμως, αντέδρασε και το έκανε με τον γνωστό αγαπημένο τρόπο του. Βρήκε τους «πράσινους» ανοικτούς με κάκιστο αμυντικό transition και τους εξέθεσε με γκολ-μαγεία! Οι «ασπρόμαυροι» έκρυψαν ξανά την μπάλα και με γκολ για σεμινάριο μπήκαν εκ νέου μπροστά στο σκορ. Με τους ίδιους πρωταγωνιστές. Ο Τάισον εξέθεσε τον Βαγιαννίδη, γύρισε την μπάλα, ο Μουργκ την άφησε να περάσει και ο Ντεσπόντοφ εκτέλεσε για δεύτερη φορά τον Ντραγκόφσκι για το 2-1.

Ο Τερίμ έφερε από τον πάγκο τον Λημνιό, αντί του Βαγιαννίδη που βγήκε με ενοχλήσεις, μετέφερε τον Κώτσιρα στο δεξιό άκρο της άμυνας και έφερε τον Μπερνάρ στον άξονα, με τον Κοτάρσκι να λέει «όχι» στην προβολή του Μπακασέτα στο 70ο λεπτό.

Η απάντηση του Λουτσέσκου στη σκαριέρα των πάγκων ήταν η ταυτόχρονη είσοδος των Κωνσταντέλια και Αντρίγα Ζίβκοβιτς στο γήπεδο. Εξω Τάισον και Ντεσπόντοφ που ήταν οι δύο πρωταγωνιστές στα γκολ του ΠΑΟΚ, μέσα και ο Μάρκος Αντόνιο.

Ο «Ντέλιας» έκανε αμέσως αισθητή την παρουσία του στο γήπεδο. Αρχικά στο 74ό λεπτό όταν με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα πάνω από το δοκάρι του Ντραγκόφσκι, με τον Πολωνό «κίπερ» να στερεί από τον 20χρονο μεσοεπιθετικό του «Δικεφάλου» το γκολ στο 81ο λεπτό με την εντυπωσιακή απόκρουσή του.

Ο Παναθηναϊκός άγγιξε την ισοφάριση στο 88ο λεπτό με το σουτ του Μλαντένοβιτς μέσα από τη μεγάλη περιοχή, αλλά Κοτάρσκι άπλωσε τα χέρια του και με εκπληκτική επέμβαση σταμάτησε τον Σέρβο αμυντικό. Οι «πράσινοι» πάτησαν ξανά στην περιοχή του ΠΑΟΚ και με τον Γιεβντάι να αστοχεί μόνος με τον Κοτάρσκι!

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Οζντόεφ (88’ Σβαμπ), Μεϊτέ, Ντεσπόντοφ (72’ Α. Ζίβκοβιτς), Τάισον (72’ Κωνσταντέλιας), Μουργκ (78’ Μάρκος Αντόνιο), Μπράντον (88’Τζίμας).

Παναθηναϊκός (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Bαγιαννίδης (64’ Λημνιός), Γέντβαι, Ούγκο (46’ Τζούρισιτς), Μλαντένοβιτς, Κώτσιρας, Αράο, Μαντσίνι (88’ Βιλένα), Αϊτόρ (46’ Μπερνάρ), Μπακασέτας, Γιερεμέγεφ (46’ Τσέριν).