ΠΑΟΚ – Παναιτωλικός 2-0: Το «καθάρισε» εύκολα στο β’ μέρος με Σάστρε και Τισουντάλι!

Οι Πρωταθλητές Ελλάδας ανέβασαν στροφές στο δεύτερο μέρος, άφησαν στα αποδυτήρια την κακή απόδοσή του πρώτου ημιχρόνου και έφτασαν εύκολα στη νίκη με το 2-0 να τους αδικεί στο τέλος βάσει των πολλών ευκαιριών τους.

Το πρώτο μέρος ξεκίνησε με τον Παναιτωλικό να απειλεί με το μακρινό σουτ του Πέρες, ο ΠΑΟΚ πήρε την κατοχή της μπάλας (65%-35%), αλλά ήταν εμφανές ότι του έλειπε η σωστή τελική πάση και προσπάθεια.

Ένα μακρινό σουτ του Μουργκ ήταν η πρώτη απειλή των «ασπρόμαυρων», που είδαν τους φιλοξενούμενους μέσα σε ένα λεπτό (30’-31) να φτάνουν με καλές προϋποθέσεις στην εστία τους, πρώτα με τον Πέρες και μετά με τον Μπουζούκη και τον Ντίαζ.

Ήταν προφανές ότι κάτι δεν πήγαινε καλά στο ανασταλτικό κομμάτι για τους παίκτες του Λουτσέσκου, με λάθος τοποθετήσεις και στα δύο κομμάτια του γηπέδου. Αντίθετα ο Παναιτωλικός έκλεισε το πρώτο μέρος με εξαιρετική εμφάνιση και απόδοση στο τερέν της Τούμπας.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να κλείνει τον Παναιτωλικό στα καρέ του και να αναζητά επίμονα το πρώτο γκολ. Αυτό ήρθε στο 51ο λεπτό, με τον δεξιό του μπακ (Σάστρε) δίκην σέντερ φορ να πιάνει την κεφαλιά στο ύψος της μικρής περιοχής και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Ολο το γκολ ήταν η εξαιρετική αλλαγή παιχνιδιού του Μαντί Καμαρά πριν τη (νέα) ασίστ από τον «εξαφανισμένο» μέχρι τότε Κίριλ Ντεσπόντοφ, που έφτασε μια ανάσα από το να χριστεί και σκόρερ, αλλά είδε τον Τσάβες να του λέει «όχι» στη βολίδα μέσα από τη μεγάλη περιοχή.

Το δεύτερο γκολ του ΠΑΟΚ ήρθε από τον… κανονικό σέντερ φορ του. Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς βρήκε με κάθετη πάσα τον Ταρίκ Τισουντάλι μέσα στη μεγάλη περιοχή. Ο Μαροκινός δεν το σκέφτηκε και με εξαιρετικό τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τσάβες για το 2-0.

Στα τελευταία δέκα λεπτά είδαμε για πρώτη φορά και τον Σόλα Σορετίρε με την «ασπρόμαυρη» φανέλα, που κατάφερε στα λίγα λεπτά συμμετοχής πρόλαβε να δείξει κάποιες από τις αρετές του με την μπάλα, ενώ άγγιξε και το γκολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΣΟΡΕΤΙΡΕ

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης, Σοάρες, Σβαμπ, Καμαρά (72’ Οζντόεφ), Μουργκ (72’ Τάισον), Ντεσπόντοφ (72’ Ζίβκοβιτς), Κωνσταντέλιας, Τσάλοφ (72’ Τισουντάλι).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Λιάβας, Παντελάκης, Μλάντεν (62’ Μαϊντεβατς), Μαυρίας, Τορεχόν, Πέρες (74’ Λουίς), Μπουζούκης (62’ Κουρί), Μπελεβώνης (62’ Κοντούρης), Ντίας (78’ Νικολάου), Λομόνακο.