ΠΑΟΚ – Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ 1-2: Ο Λουτσέσκου είδε αυτά που ήθελε στα 90 λεπτά

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα με 2-1 από την Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ, αλλά ο Ραζβάν Λουτσέσκου είδε αυτά που ήθελε στα 90 λεπτά της πρώτης φιλικής αναμέτρησης των Πρωταθλητών Ελλάδας το Σάββατο (13/7), καθώς θα ακολουθήσει στις 20.00 και το δεύτερο φιλικό με τη Φίτεσε.

ο Ραζβάν Λουτσέσκου επέλεξε δύο ενδεκάδες και ξεκίνησε το φιλικό απέναντι στην Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ με πολλούς από τους ποδοσφαιριστές που θεωρητικά έχουν ένα προβάδισμα για να είναι βασικοί στο πρώτο επίσημο ματς της σεζόν.

Ο Ρουμάνος τεχνικός επέλεξε τον Κοτάρσκι για κάτω από τα δοκάρια, τους Εκόνγκ και Κουλιεράκη στο κέντρο της άμυνας και τους Σάστρε και Μπάμπα για τα δύο άκρα της.

Στο κέντρο οι δύο εσωτερικοί μέσοι ήταν οι Τσιγγάρας και Σβαμπ, ενώ μπροστά τους ήταν ο Μουργκ, έχοντας δίπλα τον Ντεσπόντοφ στα δεξιά και τον Τάισον στα αριστερά. Στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Μπράντον Τόμας.

Σε σχέση με τα τρία προηγούμενα φιλικά παιχνίδια στο Χορστ, ο «Δικέφαλος» μπήκε πολύ καλύτερα, δεν ήταν το ίδιο νωθρός, όπως συνέβη με την Χιμπέρνιαν και την Γκενκ, όπου στο πρώτο πεντάλεπτο είχε δεχθεί γκολ.

Έτσι, λοιπόν, ο πολύ σοβαρός ΠΑΟΚ του πρώτου ημιχρόνου πήρε από το 27’ το  προβάδισμα (1-0) με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του αρχηγού του, Στέφαν Σβαμπ, κάτι που το δικαιούταν βάσει της απόδοσής του.

Για 30 λεπτά δεν επέτρεψε στους Βέλγους της Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ να έχουν ούτε μια τελική προσπάθεια προς την εστία του Κοτάρσκι. Και μιλάμε για μια Ουνιόν που είχε κατέβει στο φιλικό με «κανονική» ενδεκάδα, παίκτες στους οποίους βασίζεται ο νέος προπονητής της, Σεμπαστιέν Ποκονιόλι.

Ο Σάστρε ήταν εξαιρετικός, το ίδιο και το δίδυμο Τσιγγάρα-Σβαμπ στα χαφ, ο Κουλιεράκης σταθερός, όπως και ο Κοτάρσκι, οι Μπάμπα και Τάισον ήταν κεφάτοι στην αριστερή πλευρά, ενώ ο γνωστός Μπράντον με το πείσμα και την πίεση κέρδισε πράγματα στο γήπεδο, όπως το πέναλτι με το οποίο μπήκε μπροστά στο σκορ.

Η Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ παρότι ο προπονητής της έκανε τέσσερις αλλαγές είχε φρεσκάδα, μεγαλύτερη ένταση και κάπως έτσι βρήκε τα γκολ της ανατροπής. Αρχικά βρήκε το γκολ της ισοφάρισης (1-1) με τον Ντέιβιντ που είχε περάσει ως αλλαγή στο 49ο λεπτό, εκμεταλλευόμενος μια στιγμή αμυντικής αδράνειας των παικτών του ΠΑΟΚ στα όρια της μεγάλης περιοχής του Κοτάρσκι.

Οι «ασπρόμαυροι» ανέβασαν ρυθμό, έχασαν μια δύο καλές ευκαιρίες με τον Μπάμπα και τον Σβαμπ, αλλά οι Βέλγοι χτύπησαν στη μετάβαση και έφτασαν στο 1-2 με τον Καμπακού στο 66ο λεπτό, ενώ είδαν μια εντυπωσιακή προσπάθεια του Ντέιβιντ να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε κοντά στην ισοφάριση με το σουτ του Μπράντον Τόμας στο 84ο λεπτό, ο Λουτσέσκου άφησε τους έντεκα ποδοσφαιριστές και στα 90 λεπτά της πρώτης φιλικής αναμέτρησης προκειμένου να πάρουν όσο το δυνατόν περισσότερο χρόνο συμμετοχής, καθώς ακολουθούσε το δεύτερο φιλικό με τη Φίτεσε.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε, Έκονγκ, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Σβαμπ, Τσιγγάρας, Ντεσπόντοφ, Μουργκ,, Τάισον, Τόμας.

Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ: Μόρις, Φρανσουά, Ράσμουσεν, Μόντες, Πουέρτας, Βανχούτε, Ματσίντα, Λέισεν, Τέκλαμπ, Αγιένσα,Φουσεϊνι.