ΠΑΟΚ: Oι «Ισόβιες Πρωταθλήτριες» σήκωσαν το 18ο στην Τούμπα! (videos)

Οι «Ισόβιες Πρωταθλήτριες» του ΠΑΟΚ πανηγύρισαν στην Τούμπα την κατάκτηση του πρωταθλήματος Ελλάδας για 18η φορά στην ιστορία του συλλόγου.

Η ομάδα του Λευτέρη Κανάτα επικράτησε επί του ΟΦΗ με 3-1, στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής του φετινού πρωταθλήματος, σηκώνοντας το τρόπαιο του πρωταθλητή μέσα στο στάδιο της Τούμπας.

Στο 18ο λεπτό η Μήτκου με σέντρα ακριβείας από τα αριστερά βρήκε την Ακίντα και αυτή με κεφαλιά άνοιξε το σκορ κάνοντας το 1-0.

Ο Δικέφαλος συνέχισε να κυριαρχεί μέσα στο γήπεδο και να επιβάλει τον ρυθμό του στις παίκτριες του ΟΦΗ. Χρειάστηκαν μόλις εννιά λεπτά στις παίκτριες του ΠΑΟΚ ώστε να βρουν και πάλι δίχτυα, η Μήτκου με εκτέλεση κόρνερ βρήκε την Γκούνη η οποία επίσης με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα των «ασπρόμαυρων» και έκανε το 2-0.

Τα κορίτσια του ΠΑΟΚ χρειάστηκαν ακόμη εννέα λεπτά μέχρι να σκοράρουν και πάλι, στο 36ο λεπτό μετά από την παράλληλη σέντρα της Μπασούρη, η Ακίντα σε κενή εστία έκανε με περίσσια ευκολία το 3-0.

Στο 40ο λεπτό η Στράντζαλη είχε την δική της καλή στιγμή, καθώς μετά από εκτέλεση φάουλ της Μήτκου, η μεσοεπιθετικός από τα Γιαννιτσά απείλησε με κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου δεν έγινε κάποια άλλη ευκαιρία, έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον πίνακα του σκορ του γηπέδου της Τούμπας να γράφει 3-0.

Μετά την ανάπαυλα έπεσε ο ρυθμός, ενώ η αυστηρή αποβολή της Καλέση στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους της αναμέτρησης άλλαξε τις ισορροπίες. Ο ΠΑΟΚ έμεινε με δέκα παίκτριες, με τον διαιτητή της αναμέτρησης στο 57ο λεπτό να εξαντλεί την αυστηρότητα του και να δείχνει δεύτερη κίτρινη κάρτα στην Καλέση, έκτοτε έπεσε σημαντικά το τέμπο της αναμέτρησης.

Κόντρα στην ροή του αγώνα και σε μία ανύποπτη φάση ο ΟΦΗ μείωσε σε 3-1 με την Ριμπάνσκα, στο 74ο λεπτό.

Η αρχηγός του «Δικεφάλου», Θωμαής Βαρδαλή, απείλησε δύο ακόμα φορές στο 91ο και στο 93ο λεπτό, στην πρώτη περίπτωση η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά της τερματοφύλακα του ΟΦΗ, ενώ στην δεύτερη πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Λίγο αργότερα ο διαιτητής σφύριξε την λήξη της αναμέτρησης, με τον ΠΑΟΚ να νικά με 3-1 φτάνοντας έτσι στην κατάκτηση του 18ου πρωταθλήματος.

Έτσι, οι «Ισόβιες Πρωταθλήτριες» αποθεώθηκαν στο Γήπεδο Τούμπας από περίπου 4000 Κόσμο, ο οποίος έδωσε δυναμικό παρών.

ΠΑΟΚ Morris (Λευτέρης Κανάτας): Μιλιόγια (65′ Χατζηχαριστού), Γκούνη, Δοϊρανλή, Μπασούρη (83′ Γιοβάνη), Μήτκου, Στράντζαλη (83′ Γκορνέλα), Χαλατσογιάννη (90′ Καλιεντζίδου), Καλέση, Βαρδαλή, Ακίντα, Σάπσον (65′ Τζούρτζεβιτς).