ΠΑΟΚ-Λαμία 3-0: Με «Ντέλια» ηγέτη ο «Δικέφαλος» έφτασε τις 900 νίκες στην Τούμπα!

Ο ΠΑΟΚ πέρασε ένα εύκολο απόγευμα απέναντι στη Λαμία και με άνετο 3-0 οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου έγραψαν ιστορία, καθώς πέτυχαν τη 900ή νίκη του «Δικεφάλου» σε 1.316 αγώνες στο γήπεδο της Τούμπας.

Παράλληλα οι «ασπρόμαυροι» συνέχισαν να τρέχουν ένα αήττητο σερί σε Ελλάδα και Ευρώπη φτάνοντας τις 13/13 νίκες επί της Λαμίας στο πρωτάθλημα!

Ο ΠΑΟΚ στα πρώτα είκοσι λεπτά ήταν η ομάδα που είχε περισσότερη ώρα, αναμενόμενα, την μπάλα στα πόδια της, οι παίκτες του Λουτσέσκου είχαν κάποιες τελικές προς την εστία της Λαμίας, αλλά τους έλειπε η ουσία από το παιχνίδι τους.

Η ουσία, το γκολ δηλαδή, ήρθε από τα πόδια του πιο κεφάτου μέχρι εκείνη στιγμή παίκτη του ΠΑΟΚ στο γήπεδο. Οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν μπροστά στο σκορ (1-0) με το όμορφο τελείωμα από τον Κωνσταντέλια που έστειλε την μπάλα εκεί που δεν μπορούσε να κάνει τίποτα ο Κοσέλεφ.

Στο 26’ ήταν η σειρά του Μπράντον να αγγίξει το γκολ, αλλά ο Κοσέλεφ ενήργησε καλά και έδιωξε με τα πόδια, η Θύρα 4 άρχισε να τραγουδάει «πρωτάθλημα και κύπελλο και…ευρωπαϊκό», ο Ισπανός φορ έχασε το… άχαστο σε κενή εστία επιλέγοντας να μη σουτάρει σε άδεια εστία και η Λαμία βλέποντας ότι δεν έγινε 2-0 ξεθάρρεψε, βγήκε από την άμυνά της και απείλησε με το πολύ καλό σουτ του Μαρτίνεθ.

ΜΟΤΙΟΝ ΤΕΑΜ

Όμως, ότι δεν έκαναν Μπράντον και Ντεσπόντοφ, το έκανε ο αριστερός μπακ του ΠΑΟΚ. Ο Ράφα Σοάρες σε μια φάση που οι παίκτες του Λουτσέσκου άλλαξαν την μπάλα με κινηματογραφική ταχύτητα, πάτησε περιοχή και από την… ασίστ του Τζανδάρη πλάσαρε τον Κοσέλεφ για το 2-0.

Η Λαμία μπήκε καλύτερα στο β’ μέρος του αγώνα, έφτασε δύο φορές μέσα σ’ ένα λεπτό κοντά στο γκολ με τον Καρλίτος. Όμως και πάλι ήταν ο ΠΑΟΚ που βρήκε το γκολ. Αυτή τη φορά ήταν ο δεξιός μπακ του «Δικεφάλου» που έβαλε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ. Στο 57ο λεπτό ο Ζόαν Σάστρε από την ασίστ του «Ντέλια» εκτέλεσε τον Κοσέλεφ για το 3-0 και πριν φτάσουμε στη μια ώρα αγώνα η σεμνή τελετή ολοκληρώθηκε στην Τούμπα.

Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο γκολ με τον Τσιλούλη, έστειλε την μπάλα λίγο άουτ και μέχρι το τέλος το γεγονός του αγώνα ήταν η αποθέωση του Ραζβάν Λουτσέσκου από την κερκίδα, αλλά και η πρώτη συμμετοχή του Μάρκος Αντόνιο με την «ασπρόμαυρη» φανέλα.

ΜΟΤΙΟΝ ΤΕΑΜ

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε (83’ Λύρατζης), Εκονγκ, Μιχαηλίδης, Ράφα Σοάρες, Τσιγγάρας (70’ Οζντόεφ), Σβαμπ (76’ Μάρκος Αντόνιο), Ντεσπόντοφ, Κωνσταντέλιας (83’ Τζίμας), Τάισον, Τόμας (70’ Σαμάτα).

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Βασιλαντωνόπουλος, Κορνέζος, Τζανετόπουλος, Σίντκλεϊ, Σλίβκα, Σαντάνα (59’ Μάλτσι), Τζανδάρης, Mαρτίνεθ (59’ Τόσιτς), Τσιλούλης (85’ Τσιλιανίδης), Καρλίτος (72’ Σάμουελ).