ΠΑΟΚ-Κηφισιά 2-1: Εκανε το 2/2 με Τζίμα, μαγικό «Ντέλια» και Μπάμπα!

Η «ασπρόμαυρη» νουβέλ βαγκ βγήκε μπροστά και οδήγησε τον ΠΑΟΚ στη δεύτερη νίκη και το 2/2 στο πρωτάθλημα. Το αγχωτικό 2-1 επί της νεοφώτιστης Κηφισιάς έχει την υπογραφή του Στέφανου Τζίμα και του Γιάννη Κωνσταντέλια, που μαζί με τον Μπάμπα Ράχμαν, έκριναν την αναμέτρηση της Τούμπας.

Με το μυαλό και στη ρεβάνς με τη Χαρτς, που ακολουθεί σε τέσσερις ημέρες, οι «ασπρόμαυροι» χρειάστηκαν το πρώτο γκολ του Τζίμα στο πρωτάθλημα της Super League και μια μαγική ενέργεια του Ντέλια για να αποφύγουν την γκέλα.

Από τα πρώτα λεπτά φάνηκε ποια θα ήταν η μεγάλη εικόνα του αγώνα. Ένας ΠΑΟΚ να έχει τον απόλυτο έλεγχο και μια Κηφισιά να αμύνεται με 10 παίκτες πίσω από την μπάλα, με στόχο να χτυπήσει στην κόντρα. Το θετικό για τους «ασπρόμαυρους» ήταν ότι δεν πανικοβλήθηκαν, παρότι έβλεπαν τι έχουν να αντιμετωπίσουν, έβαλαν την μπάλα κάτω και δικαιώθηκαν στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Το σουτ του Τζίμα στην κίνηση (14’) ήταν η πρώτη στιγμή που η άμυνα των νεοφώτιστων αισθάνθηκε πίεση και κίνδυνο. Η δεύτερη οκτώ λεπτά αργότερα με τον Ζίβκοβιτς να κερδίζει πέναλτι από την προβολή του Βαφέα, αλλά τον Κρίστινσον να σταματάει εντυπωσιακά τον Σέρβο από την «άσπρη βούλα».

Ο άγραφος νόμος που «λέει» ότι ο παίκτης που κερδίζει το πέναλτι δεν πρέπει να το εκτελεί, βρήκε απόλυτη εφαρμογή (25’) στη φάση που θα μπορούσε να ξεκλειδώσει το ματς για τους «ασπρόμαυρους». Ο Αντρίγια πήρε την εκτέλεση (και) για να δώσει συνέχεια στο μεγάλο σερί των προσωπικών γκολ…

Ο ΠΑΟΚ με καλό passing game απείλησε στο 28’ (σουτ του Τάισον), το επανέλαβε με τον Ζίβκοβιτς (41’), ωστόσο οι παίκτες της Κηφισιάς κρατούσαν με νύχια και με δόντια το μηδέν. Όμως, το ποδόσφαιρο είναι δίκαιο σπορ. Η επιμονή των γηπεδούχων επιβραβεύτηκε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Μαζί δικαιώθηκε και ο Λουτσέσκου που εμπιστεύτηκε τον Στέφανο Τζίμα στο αρχικό σχήμα.

Ο Μπάμπα έβγαλε τον Μουργκ φάτσα με τον Κρίστινσον, ο Ισλανδός «κίπερ» σταμάτησε το σουτ του Αυστριακού, όμως ο Τζίμας ήταν εκεί που έπρεπε να είναι ένας σέντερ φορ και με προβολή άνοιξε το σκορ (1-0) για τον ΠΑΟΚ.

Οι παίκτες του Λουτσέσκου έριξαν ταχύτητα στο β’ μέρος, για περισσότερα από είκοσι λεπτά δεν έπαιζαν τίποτα, με τον Ρουμάνο τεχνικό να φέρνει από τον πάγκο τους Κωνσταντέλια, Σβαμπ και Νάρεϊ σε μια προσπάθεια να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του.

Ο ΠΑΟΚ πλήρωσε την τραγική έξοδο του Κοτάρσκι και απ’ το πουθενά η Κηφισιά ισοφάρισε στο 75ο λεπτό με την κεφαλιά του Μασούρα (1-1). Ιστορικό γκολ. Το πρώτο γκολ της νεοφώτιστης ομάδας στην Super League.

Η χαρά των φιλοξενούμενων κράτησε τρία λεπτά, Αρχικά το σουτ του Νάρεϊ σταμάτησε στο δοκάρι του Κρίστινσον (77’) και στο επόμενο λεπτό η μαγική ενέργεια του Κωνσταντέλια βρήκε τον Μπάμπα μέσα στην περιοχή, ο Γκανέζος γύρισε την μπάλα και ο Τσάπαν την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του και έβαλε εκ νέου τον «Δικέφαλο» μπροστά στο σκορ (2-1).

Ο ΠΑΟΚ των πολλών αλλαγών εκμεταλλεύτηκε τη δύναμη της Τούμπας και κυρίως το γεγονός ότι στις δύσκολες στιγμές του αγώνα οι παίκτες του έδειξαν μια απίστευτη ωριμότητα, δεν πανικοβλήθηκαν και βρήκαν τα γκολ που τους χάρισαν τη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (74’ Λύρατζης), Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης, Μπάμπα, Τσιγγάρας (63’ Σβαμπ), Οζντόεφ, Α. Ζίβκοβιτς (63’ Κωνσταντέλιας), Μουργκ (68’ Νάρεϊ), Τάισον, Τζίμας (74’ Μπράντον).

Κηφισιά (Γιάννης Αναστασίου): Κρίστινσον, Βαφέας, Λούμορ, Τσάπαν, Σάκιτς, Μασούρας (84’ Αντερέγκεν), Πέιος (84’ Νίνης), Παπασάββας, Ίλιεφ (64’ Ιπαλίμπο), Οζέγκοβιτς, Τεττέι