«Καυτός» Κούτσιας στην τεσσάρα επί του Παναιτωλικού!

Η «ασπρόμαυρη» πρόβα τζενεράλε κόντρα στον Παναιτωλικό (4-0) ενόψει της πρώτης αναμέτρησης με τη Λέφσκι την ερχόμενη Πέμπτη στη Σόφια για τον 2ο προκριματικό γύρο του Europa Conference League είχε έναν πρωταγωνιστή κι αυτός ήταν ο Γιώργος Κούτσιας.

Ο 18χρονος επιθετικός του ΠΑΟΚ (απ)έδειξε ότι είναι αποφασισμένος να μην αφήσει τη μεγάλη ευκαιρία που του παρουσιάστηκε αυτό το καλοκαίρι να πάει χαμένη. Από τις… παραλίες της Χαλκιδικής βρέθηκε στο Απελντοορν και σκόραρε στο φιλικό με την Σταντάρ Λιέγης. Σήμερα είδε τον Ραζβάν Λουτσέσκου να τον ξεκινάει στο (θεωρητικά) βασικό σχήμα και  φρόντισε να τον βγάλει ασπροπρόσωπο.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 3-0 στο πρώτο ημίχρονο, με τον Κούτσια να βρίσκει δυο φορές δίχτυα (30′ και 45′) κάτι που θα τον γεμίσει αυτοπεποίθηση πριν από το πρώτο παιχνίδι με τη Λέφσκι Σόφιας, όπου όλα δείχνουν ότι θα ξεκινήσει βασικός στην κορυφή της επίθεσης.

Το τρίτο γκολ του «Δικεφάλου» στο πρώτο μέρος το πέτυχε ο Κούρτιτς στο 39ο λεπτό και στο δεύτερο μισό της φιλικής αναμέτρησης, που έγινε κεκλεισμένων των θυρών στο προπονητικό της Νέας Μεσημβρίας, ο Σβαμπ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 82ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Η ασπρόμαυρη ΠΑΕ στην ενημέρωση για το φιλικό παιχνίδι αναφέρει:

«Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση, είχε τρεξίματα κι ένταση, πήρε τον έλεγχο της μπάλας και κατάφερε να βρει τρία γκολ στο τελευταίο 15λεπτο του πρώτου ημιχρόνου.

Οι Κούτσιας και Ντάντας στο 30′ πίεσαν ψηλά, η μπάλα έφτασε στον Κουαλιάτα κι αυτός βρήκε τον Κούτσια μέσα στην περιοχή, με τον νεαρό φορ του Δικεφάλου να εκτελεί για το 1-0.

Στο 39′ ο Γιάσμιν Κούρτιτς με απευθείας εκτέλεση φάουλ έγραψε το 2-0, για να έρθει και πάλι ο Κούτσιας στο φινάλε του πρώτου μέρους και με κεφαλιά μετά από σέντρα του Ράφα Σοάρες να κάνει το 3-0.

Στην ανάπαυλα ο Λουτσέσκου άλλαξε τα 8/11 των παικτών, δίνοντας παραπάνω χρόνο μόνο στους Ίνγκασον, Κάργα και Κούτσια . Ο ΠΑΟΚ είχε και στο δεύτερο μέρος τον έλεγχο του αγώνα με τον Σβαμπ να είναι ο πρωταγωνιστής.

Ο Αυστριακός στο 76′ είχε δοκάρι με ένα εντυπωσιακό σουτ έξω από την περιοχή και στο 82′ ευστόχησε σε πέναλτι που κέρδισε ο Λάμπρου για να διαμορφώσει το τελικό 4-0.

Ο Μπράντον  Τόμας έκανε το ανεπίσημο ντεμπούτο του με τη φανέλα του ΠΑΟΚ, ενώ εκτός έμειναν οι τραυματίες Ελ Καντουρί , Ολιβέιρα, Μιχαηλίδης, Τέιλορ, οι ανέτοιμοι Μπίσεσβαρ και Μουργκ κι ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς λόγω ίωσης.

Οι συνθέσεις του Δικεφάλου:

1ο Ημίχρονο: Κοτάρσκι, Σάστρε , Κάργας , Ίνγκασον , Ράφα , Κούρτιτς , Ντόουγκλας , Ντάντας , Κουαλιάτα , Κωνσταντέλιας , Κούτσιας .

2ο Ημίχρονο: Ζίβκοβιτς, Λύρατζης , Κάργας (60′ Κουλιεράκης), Ίνγκασον (60′ Παναγιώτου), Βιεϊρίνια , Σβαμπ , Τσιγγάρας , Φιλίπε, Ρικάρντο , Λάμπρου , Κούτσιας (72′ Μπράντον ).