Η συνήθεια που έγινε λατρεία! Πρωταθλήτριες για 18η φορά στην ιστορία τους! (pics & videos)

Οι «Ισόβιες Πρωταθλήτριες» του ΠΑΟΚ πέτυχαν, αισίως, τη 18η νίκη σε ισάριθμους αγώνες στη φετινή Women’s Football League, επικρατώντας του ΑΟ ΡΕΑ με 4-1, ενώ παράλληλα διεύρυναν το εκπληκτικό αήττητο σερί τους φτάνοντας τους 89 συνεχόμενους αγώνες χωρίς ήττα στο πρωτάθλημα από το 2018.

Κάπως έτσι γράφτηκε η ιστορία ενός ακόμη πρωταθλήματος για τη γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου του ΠΑΟΚ, που έφτασε δια περιπάτου και αήττητη στο 9ο συνεχόμενο και 18ο συνολικά Πρωτάθλημα της ιστορίας του, σε 22 συμμετοχές τους στην Α’ Εθνική, έχοντας παράλληλα κατακτήσει και τα 6 Κύπελλα που διοργανώθηκαν από το 2002.

Στο σημερινό παιχνίδι που έγινε στο Αθλητικό Κέντρο της Νέας Μεσημβρίας, το οποίο χρησιμοποιεί ως έδρα η γυναικεία ομάδα του «Δικεφάλου», έχοντας κυριαρχικό ρόλο σε όλο το παιχνίδι, ο Δικέφαλος προηγήθηκε γρήγορα, μόλις στο έκτο λεπτό, με κεφαλιά της Γιαννακά, έπειτα από εξαιρετική σέντρα της Μήτκου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ διπλασίασε γρήγορα τα τέρμα του, μετά από εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ της Μήτκου, η οποία κατέληξε στο δεξί «Γ» της εστίας του Ρεθύμνου για το 2-0. Στο 69ο λεπτό, η ΡΕΑ εκμεταλλεύτηκε την μοναδική ευκαιρία την οποία δημιούργησε στο παιχνίδι, με την Σμιλίνκοβιτς να μειώνει σε 2-1.

Ο Δικέφαλος συνέχισε σε υψηλό ρυθμό και στο 83ο λεπτό η Μπασούρη με μακρινό δυνατό σουτ έκανε το 3-1.  Από τον… χορό των τερμάτων δεν θα μπορούσε να λείπει και η αρχηγός, Θωμαή Βαρδαλή, η οποία με κεφαλιά στο 87ο λεπτό, ύστερα από νέα ασίστ της Μήτκου, έκανε το 4-1, σκοράροντας το 16ο προσωπικό τέρμα στη φετινή χρονιά.

Τα κορίτσια του ΠΑΟΚ πήραν τη νίκη με 4-1, έφτασαν τους 42 βαθμούς και διατηρώντας την διαφορά των επτά πόντων, κατέκτησαν και μαθηματικά το 18ο πρωτάθλημα της ιστορίας τους.

ΠΑΟΚ Morris (Κανάτας): Χατζηχαριστού, Γκούνη, Δοϊρανλή, Γιαννακά, Μήτκου (89′ Κατσάνου), Στράντζαλη (89′ Ζώτου), Χαλατσογιάννη, Καλέση (70′ Γιοβάνη), Βαρδαλή, Ακίντα (89′ Καλιεντζίδου), Σάπσον (70′ Μπασούρη).