ΠΑΟΚ: Γκέλα και ήττα με ανατροπή της Κλαμπ Μπριζ πριν από τα play off (vids)

Υπό το βλέμμα ανθρώπου του ΠΑΟΚ, που ταξίδεψε στο Βέλγιο για… κατασκοπεία, η Κλαμπ Μπριζ γνώρισε την ήττα (με ανατροπή) από την Σιντ Τρούιντεν με 2-1 και μπαίνει στα play off με απόσταση 18 βαθμών από την πρωτοπόρο Ουνιόν Σεν-Ζιλουάζ.

Η Μπριζ θα συνεχίσει στα play off, αλλά αντικειμενικά οι ελπίδες της για τον τίτλο είναι ελάχιστες, καθώς Σεν- Ζιλουάζ και Αντερλεχτ βρίσκονται αρκετά μακριά.

Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στα προημιτελικά του Conference League ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι, καθώς προηγήθηκε μόλις στο 6ο λεπτό. Ο Ονιεντίκα έκλεψε την μπάλα, πάσαρα στον Ισπανό σέντερ φορ Τζουτγκλά, ο οποίος ελίχθηκε μέσα στην περιοχή και με δυνατό σουτ έκανε το 0-1.

Τα πράγμα στράβωσαν στο 9ο λεπτό όταν ο Μινιολέ έγινε αναγκαστική αλλαγή με πρόβλημα στο αριστερό του πόδι. Στη θέση του πέρασε ο αναπληρωματικός Νορντίν Γιάκερς, για τη μόλις πέμπτη εμφάνιση του στη σεζόν.

Στο 59′ ο Ζαχιρολεσλάμ ισοφάρισε το σκορ και στο 81′ η Σεντ Τρούιντεν κέρδισε πέναλτι, το οποίο έχασε ο Κάγια.

Στο 85′ ο Κοϊτά πέτυχε το γκολ της ανατροπής.

H σύνθεση της Μπριζ (4-3-3): Mινιολέ (10′ Γιάκερς) – Σαμπέ (86′ Μπαρμπερά), Ορντόνιεζ, Μέχελε, Μάιερ – Ονιεντίκα, Βέτλεσεν (60′ Νίλσεν), Βανάκεν – Σκόρας (86′ Τάλμπι), Τιάγκο, Γιουτγκλά (60′ Νουσά)