Με δύο πρόσωπα ο «Δικέφαλος» (vid)

Ένα καλό πρώτο ημίχρονο που προηγήθηκε με 2-0 της Άλκμααρ κι ένα δεύτερο που αποδιοργανώθηκε με τις πολλές αλλαγές ήταν το ταμείο του ΠΑΟΚ στο 2-2 με την ολλανδική ομάδα.

Στην κορυφή της επίθεσης, λόγω της παραχώρησης του Τσόλακ στη Ρέιντζερς, αγωνίστηκε στο πρώτο ημίχρονο ο Ζίβκοβιτς, που μάλιστα άνοιξε το σκορ στο 5′ με τη βοήθεια του δοκαριού, αφού προσπάθησε να συνεργαστεί με τον Κωνσταντέλια και ευνοήθηκε από τις κόντρες.

Οκτώ λεπτά αργότερα σημειώθηκε το 2-0, με τον Κάργα να πιάνει κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ και να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της νέας του ομάδας, αφού η μπάλα πιθανότατα είχε περάσει τη γραμμή πριν τη σπρώξει στα δίχτυα ο Μιχάι.

Στο 27′ ήταν η σειρά της Άλκμααρ να σκοράρει με το σουτ του Παυλίδη.

Οι εννιά αλλαγές του ΠΑΟΚ στο ημίχρονο συνετέλεσαν ώστε η ομάδα να δυσκολευτεί να ξαναβρεί τα πατήματά της. Τουλάχιστον, λειτούργησε σωστά ανασταλτικά, με την ΑΖ να έχει την κατοχή της μπάλας, αλλά να μη φτάνει σε “καθαρές” ευκαιρίες, τουλάχιστον μέχρι το 72′. Σε εκείνο το λεπτό ο Γκρίφιθ μπήκε στην περιοχή και με πλασέ διαμόρφωσε το 2-2.

ΠΑΟΚ (α’ ημίχρονο): Κοτάρσκι, Ρ. Σοάρες, Κάργας, Μιχάι, Λύρατζης, Τσιγγάρας, Σβαμπ, Φ. Σοάρες, Κωνσταντέλιας, Τσαούσης, Α. Ζίβκοβιτς.

ΠΑΟΚ (β’ ημίχρονο): Ζ. Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια, Κάργας (61’ Κουλιεράκης), Ίνγκασον, Σάστρε, Αουγκούστο, Φ. Σοάρες (61’ Κούρτιτς), Ντάντας, Τζίμας, Κουαλιάτα, Λάμπρου.

ΑΖ Άλκμααρ (α’ ημίχρονο): Βάινταλ, φαν Μπρεντερόντε, Χατζηδιάκος, Ντέκερ, Κέρκεζ. Κούπμαϊνερς, Μπούρμεεστερ, Έβιεν, Ντε Γιονγκ, Ντε Βιτ, Παυλίδης.

ΑΖ Άλκμααρ (β’ ημίχρονο): Βερούλστ, Μίντζο, Μπαράσι, Ντούιν, Λάντο, Ράιντερς, Μπεούκεμα, Ντε Βιτ, Γκρίφιτ, Σάουντεν.