ΠΑΟΚ-Άρης 0-1: Τον νίκησε με το σπαθί του και τον γκρέμισε από την κορυφή!

Για τρίτο παιχνίδι στη σεζόν ο Άρης μένει όρθιος απέναντι στον ΠΑΟΚ, διπλασιάζοντας τις νίκες επί του αιώνιου αντιπάλου του, με τον Μάντζιο να κερδίζει και πάλι κατά κράτος τον Λουτσέσκου. Δίκαιη και πανάξια νίκη του Άρη μέσα στην Τούμπα, μια νίκη ψυχολογίας και γοήτρου.

Ο Άρης πήρε μια μεγάλη νίκη γοήτρου και ψυχολογίας επικρατώντας δίκαια με 1-0 του ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα των play off. Απέναντι στους προσηλωμένους στο πλάνο του προπονητή τους παίκτες του Μάντζιου, οι «ασπρόμαυροι» αποδείχθηκαν πολύ λίγοι για ένα τέτοιο παιχνίδι.

Από το ξεκίνημα του αγώνα οι παίκτες του ΠΑΟΚ πήραν την μπάλα στα πόδια τους και προσπάθησαν να διασπάσουν τις δύο ζώνες άμυνας που είχε ο Άρης, με οκτώ και εννιά παίκτες πίσω από την μπάλα.

Οι «ασπρόμαυροι» είχαν την κατοχή επί μισή ώρα, αλλά οι «κίτρινοι» στην πρώτη φορά που πάτησαν στην περιοχή του Κοτάρσκι βρήκαν το γκολ και μπήκαν μπροστά στο σκορ (0-1) με τον Μορόν.

Στο 31ο λεπτό ο Σαβέριο έκανε ότι ήθελε ανενόχλητος από την αριστερή πλευρά, ο Κεντζιόρα έκανε δύο λάθη στην ίδια φάση, λάθη  που δεν τα συγχωράει ένας επιθετικός της κλάσης του Μορόν των 16 γκολ.

Οι «κίτρινοι» χάρη στο «killer instict» του Ισπανού φορ επιβράβευσαν το πλάνο και το σχέδιο του προπονητή τους, αντίθετα ο ΠΑΟΚ του 74%-26% στην κατοχή της μπάλας είχε μπροστά του να ανέβει ένα βουνό και το κυριότερο δεν είχε κανένα σημείο αναφοράς στην αντίπαλη άμυνα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μια αναγκαστική αλλαγή για τον Άρη, καθώς ο Μορόν με ενοχλήσεις στον αστράγαλο, έμεινε στα αποδυτήρια και ο Ανσαριφάρντ πήρε τη θέση του.

Ο ΠΑΟΚ είχε και πάλι την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν είχε το παραμικρό σχέδιο για το πως θα μπορούσε να διασπάσει την άμυνα του Άρη. Οι παίκτες του Λουτσέσκου δεν είχαν καθαρό μυαλό, οι «κίτρινοι» ήταν αυτοί που έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Σαβέριο για το 0-2.

Ο Λουτσέσκου με την συμπλήρωση μιας ώρας έφερε από τον πάγκο Κωνσταντέλια και Σβαμπ, αντί των Μουργκ και Μάρκος Αντόνιο, στο 73ο λεπτό οι γηπεδούχοι βρήκαν μια καλή στιγμή με την κεφαλιά του ανενόχλητου Μπάμπα, ένα σουτ του Τζίμα που έβγαλε ο Κουέστα, μια τελική στην εστία με τον Κωνσταντέλια, και τίποτε άλλο παρά την πίεση που άσκησε μέχρι το τέλος του αγώνα.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Γιόνι (71’ Ντεσπόντοφ), Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Μεϊτέ (78’ Οζντόεφ), Μάρκος Αντόνιο (59’ Σβαμπ), Ζίβκοβιτς, Μουργκ (59’ Κωνσταντέλιας), Τάισον, Τόμας (71’ Τζίμας)

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μοντόγια, Ζουλ (76’ Βέλεθ), Βεστράτ, Νταρίντα (93’ Φεράρι), Σουλεϊμάνοφ (89’ Φετφατζίδης), Σαβέριο (76’ Ζαμόρα), Μορόν (46’ Ανσαριφάρντ).