ΠΑΟΚ-Αναγέννηση Καρδίτσας 2-0: Έλαμψε το άστρο του Στέφανου Τζίμα!

Ο ΠΑΟΚ Β επικράτησε με 2-0 της Αναγέννησης Καρδίτσας στο ντέρμπι κορυφής της Superleague 2, με τον Στέφανο Τζίμα να κλέβει την παράσταση και να αποδεικνύεται η «χρυσή αλλαγή» για την ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία, που μετά την τρίτη νίκη σε τέσσερα παιγνίδια έφτασε τους 10 βαθμούς και είναι στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Ο 16χρονος ταλαντούχος επιθετικός πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 66ο λεπτό (αντικαθιστώντας τον Πανίδη) και δεν χρειάστηκε περισσότερα από τέσσερα λεπτά  να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα της Αναγέννησης, αν και αρχικά έχασε μια πολύ μεγάλη ευκαιρία μετά από την εντυπωσιακή προσπάθεια του Μπράντονιτς, ο οποίος επιχείρησε να «κρεμάσει» τον Γκέκα.

Ένα λεπτό αργότερα ήταν η στιγμή για το πρώτο «χτύπημα» του Στέφανου Τζίμα! Ο μικρός έφυγε στην κόντρα από την αριστερή πλευρά, σήκωσε το κεφάλι, όπως οφείλει να κάνει κάθε επιθετικός, «είδε» εστία και πλάσαρε τον τερματοφύλακα της Αναγέννησης στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 74ο λεπτό ο Βλάντιμιρ Μπράντονιτς έφυγε μόνος του στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, πέρασε τον τερματοφύλακα Γκέκα και έδωσε έτοιμο γκολ στον 16χρονο φορ του ΠΑΟΚ, που δεν είχε κανένα πρόβλημα να σκοράρει προ κενής εστίας και να κάνει το 2-0.

ΠΑΟΚ Β: Μπαλωμένος, Τασιούρας, Γιαξής, Παναγιώτου, Μορικέλι, Ουεντραόγκο, Γρόσδης (81’ Νινούα), Μπράντονιτς, Σπυράκος (66’ Σμυρλής), Μελετίδης (46’ Χατζηστραβός), Πανίδης (66’ Τζίμας).

Αναγέννησης Καρδίτσας: Γκέκας, Δημόπουλος, Αναστόπουλος, Σταμόπουλος, Σκόνδρας, Κοζορώνης (80’ Γιάκος), Λαγός, Ριέρα, Βερνάρδος, Τσβετάνοφ, Αθανασιάδης (80’ Μπάλλας).