ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 2-0: Μαγικός Κωνσταντέλιας, εκτελεστές Νάρεϊ-Κουλιεράκης!

Με τον Γιάννη Κωνσταντέλια να μαγεύει πάνω στο χορτάρι της Τούμπας, ο ΠΑΟΚ πήρε δίκαια τη νίκη με 2-0 επί της ΑΕΚ στο ντέρμπι των «Δικεφάλων» και βλέπει διαφορετικά τα πράγματα στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Το πρώτο μισό του ντέρμπι χαρακτηρίστηκε από την ένταση, το πάθος, τις μονομαχίες και χρωματίστηκε έντονα από μια στιγμή μαγείας του Γιάννη Κωνσταντέλια. Ο 19χρονος μεσοεπιθετικός του ΠΑΟΚ πεσμένος έκανε τρεις επαφές, η μία με τον ώμο του, έστρωσε τη μπάλα στο δεξί του πόδι και την έδωσε στον Νάρεϊ που με σουτ νίκησε τον Αθανασιάδη και με το πρώτο γκολ μετά από τον περασμένο Οκτώβριο απέναντι στον Ολυμπιακό έδωσε το προβάδισμα με 1-0 (14’) στους «ασπρόμαυρους».

Η ΑΕΚ, μετά το 20ο λεπτό ανέβασε στροφές, κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και πίεσε την άμυνα του ΠΑΟΚ ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης. Απείλησε, είχε τις στιγμές της, με καλύτερη αυτή με το σουτ του Πινέδα (22’) που εξουδετέρωσε ο Κοτάρσκι, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει.

Στο  β’ μέρος ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο συγκεντρωμένος, ήταν η ομάδα που κυριάρχησε στο χορτάρι της Τούμπας κάτι που επισφραγίστηκε με ένα δεύτερο γκολ. Στο 62ο λεπτό ο Κουλιεράκης με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και ο «Δικέφαλος του Βορρά» πήρε προβάδισμα δύο γκολ.

Ο Ματίας Αλμέιδα βλέποντας την ομάδα του να είναι πίσω με δύο γκολ έριξε στο ματς αρχικά τον Γκατσίνοβιτς, αντί του Γιόνσον, αλλά και λίγα λεπτά αργότερα τον Ελίασον, αντί του Πινέδα, θέλοντας να αλλάξει πράγματα στη μεσοεπιθετική γραμμή της ΑΕΚ χωρίς πάντως να του βγαίνει το συγκεκριμένο σχέδιο. Στο 80’ ο Αργεντινός τεχνικός της Ένωσης «άδειασε» τον πάγκο του με τρεις μαζεμένες αλλαγές (Τσούμπερ, φαν Βερτ, Σιντιμπέ), αλλά έπρεπε να φτάσουμε στο 90’ για να απειλήσει την αντίπαλη εστία, με τα σουτ του Τσούμπερ και του Σιντιμπέ, που τα έβγαλε με εντυπωσιακό τρόπο ο Κοτάρσκι.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ράφα Σοάρες, Κουλιεράκης, Ίνγκασον, Σάστρε, Ντάντας (81’ Σβαμπ), Αουγκούστο, Νάρεϊ (88’ Τάισον), Α. Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας (92’ Φιλίπε Σοάρες), Ολιβέιρα.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Χατζισαφί, Μουκουντί, Βίντα, Ρότα (80’ Σιντιμπέ), Σιμάνσκι, Γιόνσον (63’ Γκατσίνοβιτς), Πινέδα (72’ Ελίασον), Άμραμπατ, Αραούχο (80’ φαν Βερτ), Λιβάι Γκαρσία (80’ Τσούμπερ)