ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 1-1: Ο Κεντζιόρα στο 89′ τον κράτησε μόνο πρώτο!

Δεν ανέδειξε νικητή η «αετομαχία» της Τούμπας. ΠΑΟΚ και ΑΕΚ έμειναν στο 1-1 με τα γκολ στο β’ μέρος των Ελίασον και Κεντζιόρα. Ένα αποτέλεσμα που κρατάει τον «Δικέφαλο του Βορρά» στην πρώτη θέση με 51 β. αλλά τον Παναθηναϊκό να έχει μειώσει στον ένα βαθμό.

Μετά από ένα πρώτο μέρος χωρίς πολλές στιγμές, η Ενωση μπήκε μπροστά στο σκορ στο ξεκίνημα του β’ μέρους, αλλά από το 60’ και μετά έδωσε χώρο και πολλές στατικές μπάλες στον ΠΑΟΚ, που άγγιξε το γκολ με το δοκάρι του Ντεσπόντοφ και τελικά το βρήκε με τον Κεντζιόρα, το γκολ του οποίου απέδωσε δικαιοσύνη στην αετομαχία της Τούμπας.

Απρόοπτο με «Ντέλια»

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου είχε προετοιμάσει τον Γιάννη Κωνσταντέλια για να ξεκινήσει στο βασικό σχήμα του ΠΑΟΚ στο αποψινό ντέρμπι της Τούμπας, ωστόσο λίγες ώρες πριν από ντέρμπι ο 20χρονος ταλαντούχος Έλληνας μεσοεπιθετικός ανέβασε πυρετό με αποτέλεσμα να μείνει στον πάγκο.

Ένα απρόοπτο που άλλαξε άρδην τα πλάνα του Ρουμάνου προπονητή, καθώς όλη την εβδομάδα ετοίμαζε τα πλάνα του με τον «Ντέλια» σε ρόλο επιτελικού μέσου, εκεί όπου τελικά ξεκίνησε ο Τόμας Μουργκ, με τον Λουτσέσκου να επιλέγει τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς, αντί του Κίριλ Ντεσπόντοφ, για το αρχικό σχήμα των «ασπρόμαυρων» στη δεύτερη θέση που ήταν ερωτηματικό πριν από την έναρξη της αναμέτρησης.

Ελάχιστες στιγμές στο πρώτο μισό

Ο ΠΑΟΚ πίεσε ψηλά στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει κάτι στο επιθετικό τρίτο του γηπέδου. Όχι πως η ΑΕΚ, που μετά τα πρώτα δεκαπέντε λεπτά ισορρόπησε το παιχνίδι, μπόρεσε να απειλήσει από τα άκρα της και το άμεσο παιχνίδι.

Με τον δυνατό αέρα να είναι ανασταλτικός παράγοντας το πρώτο μισάωρο πέρασε δίχως τη μεγάλη φάση εκατέρωθεν. Ημιτελείς ενέργειες, μονομαχίες στη μεσαία γραμμή για τις δεύτερες μπάλες, χωρίς όμως ουσία και για τις δύο ομάδες, που να είχαν αλληλοεξουδετερωθεί. Ένα παιχνίδι φουλ της τακτικής!

Το τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους το ματς ζωντάνεψε στο χορτάρι της Τούμπας. Η ΑΕΚ βρήκε μια καλή στιγμή με τον Γκατσίνοβιτς στο 40ο λεπτό, για να απαντήσει ο ΠΑΟΚ με το σουτ του Οζντόεφ. Ακόμα μια προσπάθεια από τον Κάλενς για τους φιλοξενούμενους, με την πιο μεγάλη στιγμή να ανήκει στους γηπεδούχους στα… χασομέρια του πρώτου μέρους. Αρχικά ήταν ο Πινέδα που έκλεψε την μπουκιά από τον Ζίβκοβιτς, διορθώνοντας το δικό του λάθος, στην κόντρα των «ασπρόμαυρων» με εκφραστή τον Μουργκ, ενώ στο τελευταίο λεπτό ο Μεϊτέ επέλεξε να σουτάρει στην κλειστή γωνία του Στάνκοβιτς αντί να πασάρει στον αμαρκάριστο Σαμάτα.

Η ΑΕΚ μπροστά με Ελίασον

Η ΑΕΚ χτύπησε με το… καλησπέρα στο δεύτερο μέρος. Μια μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ, μισό γκολ από τον Πινέδα για τον Λιβάι Γκαρσία, που έσπασε σωστά την μπάλα στον Ελίασον κι αυτός από κοντά νίκησε τον Κοτάρσκι γράφοντας το 0-1 στο 47ο λεπτό.

Από μια στατική μπάλα οι «ασπρόμαυροι» έφτασαν μια ανάσα (57’) από την ισοφάριση, όμως ο Σαμάτα από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Ο Λουτσέσκου έφερε από τον πάγκο τον Ντεσπόντοφ, αντί του Μουργκ, με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να γίνει απειλητικός από τις πολλές στατικές μπάλες που του έδινε η «Ένωση».

Ο Στάνκοβιτς έβγαλε εύκολα ένα σουτ του Ντεσπόντοφ, ο Λουτσέσκου έριξε στο ματς τον Κωνσταντέλια, ο οποίος λόγω υψηλού πυρετού πριν το ματς δεν ξεκίνησε στην ενδεκάδα, με τον Αλμέιδα να απαντάει ρίχνοντας Μάνταλο και Πόνσε. Οι κινήσεις των προπονητών συνεχίστηκαν με την ταυτόχρονη είσοδο των Μπράντον, Γιόνι και Σβαμπ για τους γηπεδούχους.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 1-1

Στο 80ο λεπτό ο Κωνσταντέλιας βρέθηκε σε θέση βολής, όμως η μπάλα από το σουτ του κατέληξε άουτ, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό  (81’) από το σουτ του Ντεσπόντοφ η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Στάνκοβιτς.

Η λύση για τους «ασπρόμαυρους» ήρθε από ακόμα μια στατική φάση. Στο 89ο λεπτό ο Τάισον γέμισε και ο Κεντζιόρα πετάχτηκε με κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε (77’ Γιόνι), Κεντζιόρα, Μπάμπα, Οζντόεφ (77’ Σβαμπ), Μεϊτέ, Α. Ζίβκοβιτς (72’ Κωνσταντέλιας), Μουργκ (59’ Ντεσπόντοφ), Τάισον, Σαμάτα (77’ Μπράντον).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα (82’ Λιούμπισιτς), Βίντα, Κάλεντς, Πήλιος, Πινέδα, Γιόνσον, Ελίασον (73’ Μάνταλος), Τσούμπερ (82’ Αραούχο), Γκατσίνοβιτς (82’ Ζίνι), Λιβάι Γκαρσία (75’ Πόνσε)