ΠΑΟ – ΠΑΟΚ 0-3: «Ασπρόμαυρο» πάρτι με fair play μέσα στη Λεωφόρο και τώρα «βλέπει» τίτλο!

Τρεις μέρες μετά το 2-0 του Κυπέλλου και τέσσερις ημέρες πριν ξανακατέβει στην Αθήνα για τη ρεβάνς, ο ΠΑΟΚ με σκόρερ τους Πέρεθ (αυτ.), Ζίβκοβιτς (46’) και Κωνσταντέλια (52’) πέρασε επιβλητικά από την Λεωφόρο (0-3), κόντρα στον Παναθηναϊκό και μπήκε για τα καλά στη μάχη του τίτλου.

Με το τελικό σκορ να αδικεί την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου, που είχε δύο δοκάρια με τον κορυφαίο του γηπέδου Νέλσον Ολιβέιρα, η διαφορά από την πρώτη θέση και την κορυφή της βαθμολογίας μειώθηκε στους 6 βαθμούς.

Ο ΠΑΟΚ μετά το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος του ντέρμπι. Δημιούργησε ευκαιρίες με τον Ολιβέιρα και τον Κωνσταντέλια μέχρι να έρθει το 0-1 από το πλασέ του 19χρονου Έλληνα μεσοεπιθετικού και την καραμπόλα από το πόδι του Μπρινιόλι στο σώμα του Ρούμπεν Πέρεθ.

Οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν στο β’ μέρος σαν καμικάζι και μέσα σε έξι λεπτά (46’-52’) εκτόξευσαν το σκορ στο 0-3, με το γκολ του Ζίβκοβιτς (από τη μαγική ενέργεια Ολιβέιρα, Κωνσταντέλια) και το πάρτι να συνεχίζεται με το τρίτο γκολ (πρώτο με την «ασπρόμαυρη» φανέλα) του Κωνσταντέλια.

Στο υπόλοιπο της αναμέτρησης ο Λουτσέσκου έκανε διαχείριση ενόψει της ρεβάνς του Κυπέλλου το βράδυ της Πέμπτης στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας. Ο Τάισον πήρε χρόνο συμμετοχής παίζοντας ως αλλαγή, βασικοί όπως οι Ινγκασον, Αουγκούστο, Ολιβέιρα, Κωνσταντέλιας, πήραν ανάσες.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη του ΠΑΟΚ με 0-3 μέσα στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας. Είχε προηγηθεί η νίκη του στις 29 Απριλίου του 2018 με προπονητή και πάλι τον Ραζβάν Λουτσέσκου. Τότε, είχαν σκοράρει οι Πρίγιοβιτς (2) και Σάκχοφ.