Πανσερραϊκός – ΠΑΟΚ 0-4: Απο τεσσάρα σε τεσσάρα πάει φουλ στους… 4!

Ο ΠΑΟΚ έκανε… περίπατο στις Σέρρες και με τη νέα «τεσσάρα», αυτή τη φορά επί του Πανσερραϊκού (0-4), «καθάρισε» εν πολλοίς από σήμερα την υπόθεση πρόκριση παίρνοντας σκορ ασφαλείας για τη ρεβάνς της Τούμπας, όπου θα σφραγίσει και τυπικά για 36η φορά το εισιτήριο στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Παρά τις δέκα αλλαγές στην ενδεκάδα το μοτίβο της αναμέτρησης δεν διαφοροποιήθηκε σε σχέση με τα περισσότερα παιχνίδια του ΠΑΟΚ. Για ένα ακόμη παιχνίδι οι «ασπρόμαυροι» είδαν τους αντίπαλους τους να φτάνουν κοντά στο γκολ στα πρώτα λεπτά. Αυτή τη φορά ήταν το λάθος του Ζίβκο Ζίβκοβιτς που έφερε σε θέση βολής τον Μούρτο, η ευκαιρία πέρασε και στην επόμενη φάση ο «Δικέφαλος» άνοιξε το σκορ (8’) με την κεφαλιά από κοντά του Ιβάν Νάσμπεργκ για το 0-1. Ο 20ος διαφορετικός σκόρερ φέτος για την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου.

Η κυριαρχία των παικτών του ΠΑΟΚ έφερε ένα δεύτερο γκολ στο 22ο λεπτό από τον Γιόαν Σάστρε (0-2), ο οποίος συνέχισε από εκεί που σταμάτησε και την πολύ καλή εμφάνιση στο πρόσφατο ματς του πρωταθλήματος με τον ΠΑΣ Γιάννινα.  Την ευκολία με την οποία οι αμυντικοί του ΠΑΟΚ πατούν στην αντίπαλη περιοχή και σκοράρουν, κυρίως, από τα άκρα με Σάστρε και Μπάμπα, δεν τη βρίσκεις σε άλλη ομάδα στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Ο «Δικέφαλος» πέτυχε δύο γκολ, έχασε και κάποιες άλλες ευκαιρίες, όπως αυτή με τον Κωνσταντέλια (30’), με μοναδική παραφωνία τα στιγμιαία αμυντικά λάθη που έδωσαν τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να τον απειλήσουν πρώτα με τον Γούλερι (28’) και ακολούθως με τον Μασκανάκη.

O ΠΑΟΚ συνέχισε να φτάνει σε φάση για γκολ όποτε το ήθελε κι όποτε το αποφάσιζαν οι ποδοσφαιριστές του. Το δεύτερο μισό της αναμέτρησης άρχισε με χαμένο πέναλτι από τον Μπράντον Τόμας. Ο Ισπανός το κέρδισε από τον  Ντάνκερλουϊ, πήρε πεισματικά την μπάλα και το εκτέλεσε για να το «βγάλει» ο Κατσίκας και πολύ απλά να επιβεβαιωθεί ο άγραφος νόμος που θέλει τον παίκτη που κερδίζει το πέναλτι, να μην το εκτελεί. Για την ακρίβεια δεν είναι άγραφος νόμος, αλλά κάτι που λένε οι περισσότεροι προπονητές. Ο Μπράντον ενήργησε ακριβώς όπως και ο Σαμάτα στο πρόσφατο ματς με τον ΟΦΗ, όπου ο «Δικέφαλος» έχασε δύο πέναλτι.

Στο 60′ ο Ζίβκο Ζίβκοβιτς με μεγάλη επέμβαση νίκησε τον Γούλερι, μετά την ασίστ του Ουάρντα και εννιά λεπτά αργότερα ο Μάρκος Αντόνιο φώναξε «παρών» κι αυτός στο ματς. Ο Βραζιλιάνος που είχε την κάθετη πάσα προς τον Μπράντον για το κερδισμένο πέναλτι, αυτή τη φορά με  ωραία ενέργεια και ωραίο τελείωμα έγραψε το 0-3 (69’).

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ 2023-2024 / ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ – ΠΑΟΚ (ΡΑΦΑΗΛ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ / EUROKINISSI)

Πάντως το πιο ωραίο από τα τέσσερα «ασπρόμαυρα» γκολ ήρθε από τα πόδια του πρώτου σκόρερ της ομάδας, του Αντρίγια Ζίβκοβιτς, ο οποίος επέστρεψε στα γκολ και με εξαιρετικό πλασέ έξω από την περιοχή έκανε το 0-4 στο 78ο λεπτό.

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία): Κατσίκας, Ντάνκερλουϊ, Διαμαντής (61’ Μπέργκστρεμ), Θυμιάνης, Πηλέας, Μορέιρα (61’ Στάικος), Οικονόμου, Σοφιανός (46’ Ουάρντα), Μασκανάκης, Μούργος (76’ Τομάς), Γούλερι (61’ Μπετανκόρ).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζ. Ζίβκοβιτς, Σάστρε (80’ Κεντζιόρα), Νάσμπεργκ, Μιχαηλίδης, Ράφα Σοάρες, Τσιγγάρας (70’ Τάισον), Σβαμπ (80’ Μεϊτέ), Α. Ζίβκοβιτς (80’ Μουργκ), Μάρκος Αντόνιο, Κωνσταντέλιας, Τόμας (70’ Τζίμας)