Πανσερραϊκός – ΠΑΟΚ 0-2: Ένας «Ντέλιας» να τον πιεις στο ποτήρι…

Ο ΠΑΟΚ βρήκε από ένα γκολ στο τελείωμα κάθε ημιχρόνου, ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα κόντρα στον Πανσερραϊκό και πήρε αυτό που ήθελε στο δεύτερο από τα τρία σερί εκτός έδρας παιχνίδι του, παραμένοντας μόνος στη 2η θέση και στο -1 από την ΑΕΚ.

Ο Δικέφαλος ξεκίνησε ορεξάτα το ματς, απείλησε πρώτος με την κεφαλιά του Σαμάτα (5′) και το σουτ του Κωνσταντέλια (6′), αλλά μετά το καλό ξεκίνημά τους οι παίκτες του Λουτσέσκου περιορίστηκαν απλά στο να έχουν την μπάλα στα πόδια τους.

Ο τραυματισμός του Θυμιάνη φάνηκε να ανατρέπει προς στιγμή τα σχέδια του Γκαρσία, ωστόσο οι παίκτες του Πανσερραϊκού συνέχισαν να είναι τακτικά πολύ σωστά τοποθετημένοι πάνω στο χορτάρι και με το πρέσινγκ τους να βάζουν δύσκολα στον «Δικέφαλο».

Οι «ασπρόμαυροι» έμειναν χωρίς τελική προς την εστία για πάνω από είκοσι λεπτά στο πρώτο μισό της αναμέτρησης (τελευταία ένα σουτ του Κωνσταντέλια στο 27ο λεπτό) μέχρι να βρεθεί ο ευρηματικός και πανέξυπνος Γιάννης Κωνσταντέλιας να δώσει τη λύση.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΕΛΙΑΣ

Ο «Ντέλιας» δεν παράτησε μια φάση που έδειχνε χαμένη, έπιασε στον ύπνο τον άλλοτε συμπαίκτη του στην Κ19 του «Δικεφάλου», Απόστολο Διαμαντή, του έκλεψε την μπάλα και με εξαιρετικό πλασέ στην κίνηση νίκησε τον Χοβάν ανοίγοντας το σκορ (0-1) στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Ένα λάθος του  Οζντόεφ στη μεσαία γραμμή έδωσε τη δυνατότητα στον Ουάρντα να απειλήσει με δυνατό σουτ στο 58ο λεπτό, με τον Ζίβκοβιτς να του λέει «όχι» με ωραία απόκρουση, τέσσερα λεπτά αργότερα τον μιμήθηκε με ακόμα πιο εντυπωσιακό τρόπο στην άλλη εστία ο Χοβάν βγάζοντας τον «κεραυνό» του Ντεσπόντοφ.

Ο Λουτσέσκου έριξε στο ματς Τάισον και Μάρκος Αντόνιο, πήγε τον Κωνσταντέλια στον άξονα, η αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Μορέιρα άλλαξε τις ισορροπίες πάνω στο τερέν πριν μπούμε στο τελευταίο εικοσάλεπτο, ωστόσο ο Πανσερραϊκός συνέχισε να έχει τελικές προς την εστία του ΠΑΟΚ, τόσο με τον Στάικο, όσο και με τον Σοφιανό.

SUPERLEAGUE 2023-2024 / ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ - ΠΑΟΚ (ΒΑΣΙΛΗΣ ΒΕΡΒΕΡΙΔΗΣ / ΜΟΤΙΟΝ ΤΕΑΜ)

Ο Χοβάν έβαλε πάλι το στοπ με εξαιρετικό τρόπο στο σουτ του Ντεσπόντοφ (78’), ο Πανσερραϊκός έμεινε με εννιά παίκτες, μετά την απευθείας αποβολή του Δεληγιαννίδη στο 83ο λεπτό, τελικά στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας ο Κίριλ Ντεσπόντοφ μεσολάβησε και από το σώμα του Πεταυράκη η μπάλα κατέληξε για δεύτερη φορά στα δίχτυα του Χοβάν για το 0-2.

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία): Χοβάν, Διαμαντής, Θυμιάνης (24’ Μπέργκστρεμ), Δεληγιαννίδης, Πεταυράκης, Οικονόμου (65’ Στάικος), Μορέιρα, Πηλέας (66’ Σοφιανός), Ντάρκερλουι, Ουάρντα, Γούλερι.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια (73’ Ράφα Σοάρες), Κεντζιόρα, Νάσμπεργκ, Γιόνι, Σβαμπ (91’ Τσιγγάρας), Οζντόεφ (63’ Μάρκος Αντόνιο), Ντεσπόντοφ, Μουργκ (63’ Τάισον), Κωνσταντέλιας, Σαμάτα (73’ Τόμας).