Football

Παναθηναϊκός Β’ – ΠΑΟΚ Β’ 1-4: Τον… ισοπέδωσε μέσα σε 13’!

Ο ΠΑΟΚ Β’ χρειάστηκε ένα εκρηκτικό ξεκίνημα όπου κατόρθωσε να χτυπήσει τρεις φορές μέσα στο πρώτο τέταρτο του αγώνα τον Παναθηναϊκό Β’ με τους Μπράντονιτς (3′), Πανίδη (7′) και Γκορντεζιάνι (13′) να σκοράρουν και να ρίχνουν στα… σχοινιά τους «πράσινους» από νωρίς.

Το «τριφύλλι» μπόρεσε να μειώσει σε 1-3 με τον Ταβάρες στο 16ο λεπτό, ωστόσο, οι προσπάθειες των παικτών του για να βρουν ένα δεύτερο τέρμα ανακόπηκαν από την αποβολή του Βουτσά, που σωστά αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 26ο λεπτό και αποβλήθηκε για σκληρό μαρκάρισμα έξω από την περιοχή του ΠΑΟΚ πάνω στον Τασιούρα.

Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία έκανε διαχείριση και περίμενε την ευκαιρία του για αντεπίθεση. Βρήκε μία καλή με τον Γκορντεζιάνι στο 40′, αλλά εκείνος αστόχησε. Οι «πράσινοι» είχαν μία τρομερή ευκαιρία για να μειώσουν σε 2-3 στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, όμως ο Τασιούρας πρόλαβε την μπάλα προτού εκείνη περάσει την γραμμή από την εκτέλεση του Σαρδέλη.

Το δεύτερο μέρος μετατράπήκε σε μία τυπική διαδικασία, όμως ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που πέτυχε και το μοναδικό γκολ του δεύτερου μέρους, με τον Χατζηστραβό στο 81ο λεπτό να διαμορφώνει το τελικό 4-1.

Η νίκη αυτή έφερε τον «Δικέφαλος» στην δεύτερη θέση του βορείου ομίλου της Superleague 2 με 25 βαθμούς, ενώ ο Παναθηναϊκός έμεινε στην 7η θέση με 17 βαθμούς.

Παναθηναϊκός Β’ (Αντωνίου): Ξενόπουλος, Ρόμπι (18′ Σαρδέλης (55′ Κυριόπουλος)), Αντωνίου, Σιδεράς, Τουρκοχωρίτης, Μαρτίνης, Έμπο (46′ Σερπέζης), Βουτσάς, Φουρτάδο (62′ Αθανασακόπουλος), Ταβάρες, Μπιλάλ (62′ Κρυπαράκος).

ΠΑΟΚ Β’ (Γκαρσία): Ταλιχμανίδης, Παναγιώτου, Τασιούρας (67′ Γιαξής), Ουεντραογκό, Νινούα (46 Τσοπούρογλου), Σελιμάι (46′ Μελετίδης), Δαρέλας (73′ Σπυρίδης), Κώττας, Μπράντονιτς, Πανίδης (65′ Χατζηστραβός), Γκορντεζιάνι.