Football

Παλικαρίσια πρόκριση της Εθνικής Νέων στα τελικά του EURO U19

Μία θέση στα τελικά του EURO U19, που θα διεξαχθεί το καλοκαίρι στα γήπεδα της Μάλτας, εξασφάλισε η Εθνική Νέων, καθώς επικράτησε με 1-0 της Ιρλανδίας και σε συνδυασμό με τη νίκη της Σλοβακίας με 3-1 επί της Εσθονίας στην τελευταία αγωνιστική του Elite Round, πήρε την πρόκριση για τη μεγάλη διοργάνωση, καθώς είχε μεγαλύτερη διαφορά τερμάτων.

Το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με την Εθνική να μπαίνει καλύτερα στο δεύτερο μέρος.

Συγκεκριμένα μόλις στο 3ο λεπτό του δεύτερου 45λεπτου, οι επιθετικοί της χώρας μας εκμεταλλεύτηκαν το λάθος της άμυνας και ο Λάμπρος Σμυρλής του ΠΑΟΚ πλάσαρε εύστοχα για να κάνει το 1-0 για τη χώρα μας, βάζοντας τις βάσεις για την πρόκριση.

Η Ιρλανδία απάντησε με υψηλή πίεση και ευκαιρίες, με αποκορύφωμα το δοκάρι του Ουμέν στο 82ο λεπτό. Η Εθνική παραλίγο να διπλασιάσει τα τέρματα της χώρας του αλλά τόσο το σουτ του Κούτσια όσο και του Σμυρλή σταμάτησε πάνω στα σώματα των Ιρλανδών.

Τελικά, στο τελευταίο σφύριγμα της λήξης, η Ελλάδα πήρε την πρόκριση νικώντας με 1-0 και πλέον έχει ραντεβού στη Μάλτα για το EURO U19.

Η τελική φάση είναι προγραμματισμένη για τις 6 Ιουλίου και ο τελικός στις 16 του ίδιου μήνα.

Ελλάδα (Αναστάσιος Θέος): Μοναστηρλής, Τασιούρας (41′ Δεληγιάννης), Καλογερόπουλος, Γεωργιάδης, Κεραμίτσης, Σπυράκος, Τσίκος (46′ Σμυρλής), Συμεωνίδης (64′ Νικολάου), Γκούμας (78′ Κυριόπουλος), Τζίμας (46′ Σταυρόπουλος), Κούτσιας.

Ιρλανδία (Τόμ Μόαν): Μέισον, Κούρτις, Ράιαν, Γκρέιαν, Αμπάνκουα, Μέρφι, Γκάλλαχερ, Βάουγκαν (63′ Φεριζάι), Βάτα, Ζέφι (63′ Μούρ), Λόνεργκαν (75′ Ούμεχ).