Οταν ο «φονιάς» του ΠΑΟΚ… «εκτέλεσε» την ΑΕΚ (pics-vids)

Ημέρα Κυπέλλου με ντέρμπι «Δικεφάλων» στην Τούμπα και το «SKGSports» γυρίζει το χρόνο τέσσερις δεκαετίες πίσω και σας θυμίζει τον θρίαμβο του ΠΑΟΚ επί της ΑΕΚ με το εκκωφαντικό 6-1 για το δεύτερο τη τάξη θεσμό.

Ο Χρήστος Δημόπουλος θα θυμάται για πάντα τα όσα πέτυχε μέσα στο ίδιο ημερολογιακό έτος (1982) όποτε στο δρόμο του βρέθηκε η Ένωση. Ο «φονιάς» των ΠΑΟΚτσήδων είχε γίνει ο… εφιάλτης της «κιτρινόμαυρης» άμυνας και των δύο γκολκίπερ της ΑΕΚ, του Σπύρου Οικονομόπουλου και του Χρήστου Αρβανίτη, οι οποίοι είδαν τον επιθετικό του «Δικεφάλου του Βορρά» να σκοράρει οκτώ (8) γκολ!

Το προσωπικό σόου του Χρήστου Δημόπουλου ξεκίνησε στις 3 Φεβρουαρίου του 1982 και το «χατ τρικ» στη μεγαλύτερη νίκη του ΠΑΟΚ επί της ΑΕΚ στο θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας, ακολούθησαν δύο γκολ στη ρεβάνς (2-2) της Νέας Φιλαδέλφειας και έφτασε σ’ ένα ακόμη «χατ τρικ» κόντρα στην Ένωση στη μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας του ΠΑΟΚ, με 5-0 για το πρωτάθλημα, στις 19 Δεκεμβρίου του 1982.

Όταν στις 3 Φεβρουαρίου του 1982, ΠΑΟΚ και ΑΕΚ συναντήθηκαν στην Τούμπα, για τον πρώτο από τους δύο αγώνες, κανείς δε θα τολμούσε να σκεφτεί ότι μετά από 90 λεπτά η «Ένωση» θα γνώριζε μία από τις μεγαλύτερες ήττες της ιστορίας της.

Κι όμως, μπροστά σε περίπου 25.000 θεατές, ο «φονιάς» έβαλε φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του, με «χατ τρικ» και δύο ασίστ, στη νίκη του «Δικεφάλου του Βορρά» με 6-1.

Ξεκίνησε το ματς με ασίστ στον Γιώργο Κούδα για το 1-0 (8’) και η συνέχεια ήταν ακόμη πιο εντυπωσιακή. Η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 1-1 με γκολ του Θωμά Μαύρου, αλλά η χαρά των φιλοξενούμενων κράτησε μόλις 20 δευτερόλεπτα. Τόσα χρειάστηκε από την σέντρα ο ΠΑΟΚ για να πάρει και πάλι το προβάδισμα στο σκορ, με το πρώτο προσωπικό γκολ του Δημόπουλου, ο οποίος στο 26’ μετά από γέμισμα του Γιάννη Ψαρρά πρόλαβε τον Σπύρο Οικονόμοπουλο και με ψύχραιμο ψιλοκρεμαστό σουτ έγραψε το 2-1.

Στο δεύτερο μέρος οι «ασπρόμαυροι» διέλυσαν την Ένωση με τους παίκτες του Χάινς Χέερ να κάνουν ότι θέλουν την «κιτρινόμαυρη» άμυνα. Στο 53ο λεπτό ο Δημόπουλος ξαναχτύπησε με το δεύτερο προσωπικό γκολ (3-1) και στο 66ο λεπτό ο Νέτο Γκουερίνο, μετά από τη δεύτερη ασίστ πάσα του Δημόπουλου, με νέα άπιαστη κεφαλιά έκανε το 4-1.

Ο τηλεοπτικός φακός «έπιασε» τους ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ να τσακώνονται μεταξύ τους και η εικόνα ήταν αδιάψευστος μάρτυρας της οδυνηρής κατάστασης που είχε περιέλθει η Ένωση. Και στα τέσσερα γκολ που είχε δεχτεί, οι αμυντικοί της δεν έκαναν την παραμικρή προσπάθεια να μαρκάρουν τους επιθετικούς του ΠΑΟΚ…

Το «ασπρόμαυρο» πάρτι είχε και συνέχεια. Δύο λεπτά μετά το γκολ του Γκουερίνο ήταν η σειρά του Θωμά Σίγγα να χριστεί σκόρερ για το 5-1, ενώ στο 74ο λεπτό ο Χρήστος Δημόπουλος ολοκλήρωσε το προσωπικό σόου πετυχαίνοντας το τρίτο γκολ, μετά από κάθετη πάσα του Ψαρρά στην «άδεια» άμυνα της ΑΕΚ και υπέροχο πλασάρισμα πάνω από τον εξερχόμενο Σπύρο Οικονομόπουλο.

Εκείνο το απόγευμα και λίγες ώρες προτού παρουσιαστεί στον Ελληνικό Στρατό για να υπηρετήσει τη θητεία του, ο «φονιάς» των οπαδών του ΠΑΟΚ συμμετείχε και στα 6 γκολ της ομάδας του.

Σκόραρε τα τρία γκολ, στα δύο έδωσε την τελική πάσα, και στο ένα εκτέλεσε το κόρνερ για το 5-1. Απίστευτη εμφάνιση για έναν επιθετικό, που παραμένει ο πρώτος σκόρερ στα παιχνίδια ΠΑΟΚ-ΑΕΚ σε αγώνες κυπέλλου.

Τρεις εβδομάδες αργότερα στη ρεβάνς, ο Γιώργος Παντελάκης θα εξασφαλίσει άδεια από τον στρατό και ο Δημόπουλος χωρίς προπονήσεις στα πόδια του, θα μπει στη Νέα Φιλαδέλφεια και θα πετύχει άλλα δύο γκολ, αυτή τη φορά χάρη στις ασίστ του Γιώργου Κούδα, που ήταν σε μεγάλα κέφια παρότι βάδιζε στο 36ο έτος της ηλικίας του.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 2-0 (30’, 64’) με τα δύο τέρματα του Δημόπουλου, ενώ η ΑΕΚ, που είχε δει τον Θωμά Μαύρο να αστοχεί σε πέναλτι στο 25’ (απόκρουσε ο Μλάντεν Φούρτουλα) κατάφερε για την τιμή των όπλων να ισοφαρίσει σε 2-2, με τα γκολ των Νικολάου και Μαύρου.