Κατέρρευσε, έκανε τρία «δώρα» και το… πλήρωσε ακριβά!

Ο ΠΑΟΚ μπορεί να προηγήθηκε με το γκολ του Μπράντον Τόμας (0-1) στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» ωστόσο οι παίκτες του φρόντισαν να προσφέρουν στο… πιάτο, με τα ατομικά και ομαδικά λάθη τους, και τα τρία γκολ στον Ολυμπιακό, που ξετύλιξε τα «ασπρόμαυρα» δώρα,  είπε «ευχαριστώ» και να έφτασε στην ανατροπή και τη νίκη (3-1).

Η δεύτερη στη σειρά ήττα του ΠΑΟΚ στα play-offs κάνει, πλέον, πολύ μακρινό ακόμα και τον στόχο της 2ης θέσης.

Οι «ασπρόμαυροι» κόντρα στη ροή του ντέρμπι βρήκαν πρώτοι το γκολ από την εξαιρετική επιθετική ανάπτυξη και το πλασέ του Μπράντον Τόμας ανάμεσα σε δύο αμυντικούς του Ολυμπιακού. Το 0-1 έμεινε μέχρι το φινάλε των πρώτων 45 λεπτών, αλλά στο β’ μέρος όλα γύρισαν… τούμπα.

Το πρώτο ομαδικό λάθος (δεν βρέθηκε ένας να σταματήσει τον Ρέαμπτσιουκ) έφερε την ισοφάριση (1-1) με το δυνατό σουτ εκτός περιοχής του Μπακαμπού στο 59ο λεπτό κι ενώ νωρίτερα ο Αουγκούστο είχε μια πολύ μεγάλη χαμένη ευκαιρία να κάνει το 0-2.

Το λάθος του Κωνσταντίνου Κουλιεράκη έδωσε το δικαίωμα στον Μασούρα να βάλει μπροστά τον Ολυμπιακό (2-1) στο 78ο λεπτό, ενώ στη συνέχεια ο Ελ Αραμπί από την «άσπρη βούλα» μετέτρεψε σε γκολ (3-1) το πέναλτι που κέρδισαν οι «ερυθρόλευκοι» σε χέρι του Άντρια Ζίβκοβιτς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζοσέ Ανιγκό): Πασχαλάκης, Ρέαμπτσιουκ, Μπα, Σωκράτης (57′ λ.τρ. Παπέ Σισέ), Ροντινέι, Εμβιλά, Χουάνγκ, Φορτούνης (77′ Βρουσάι), Βαλμπουενά (60′ Χάμες), Μπιέλ (77′ Μασούρας), Μπακαμπού (77′ Αραμπί).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες, Ντούγκλας Αουγκούστο, Φιλίπε Σοάρες (82′ Σβαμπ), Α. Ζίβκοβιτς, Τάισον (68′ Καντουρί), Κωνσταντέλιας (68′ Νάρεϊ), Τόμας (69′ Ολιβέιρα).