Super League – Playoffs: Όλα όσα πρέπει να ξέρετε για τη μάχη του τίτλου

Το ντέρμπι κορυφής στη Λεωφόρο δεν είχε νικητή και γκολ. Παναθηναϊκός και ΑΕΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς σκορ (0-0) και έτσι παραμένουν συγκάτοικοι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα των playoffs της Stoiximan Super League, έχοντας 76 βαθμούς και τα πάντα θα κριθούν στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές.

Παράλληλα, οι δύο ομάδες είναι στο +10 από τον τρίτο Ολυμπιακό τρείς αγωνιστικές πριν από το φινάλε. Αυτό σημαίνει πως εξασφάλισαν εισιτήρια για τα προκριματικά του Champions League, καθώς δεν μπορούν να πέσουν κάτω από τη δεύτερη θέση.

Ο πρωταθλητής θα αγωνιστεί στον 3ο προκριματικό της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης (Champions Path) και ο δεύτερο στον 2ο προκριματικό γύρο (League Path).

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ PLAYOFFS (7η αγωνιστική)

• Κυριακή 14/5 20:00 ΑΕΚ – Βόλος

Ο Παναθηναϊκός έχει το προβάδισμα, καθώς οι δύο ομάδες έχουν μεν τους ίδιος βαθμούς και την ίδια διαφορά τερμάτων στα μεταξύ τους ματς, ωστόσο οι πράσινοι τερμάτισαν στην κορυφή της Stoiximan Super League στην κανονική διάρκεια.

Τα κριτήρια κατάταξης

• Το σύνολο των βαθμών που συγκέντρωσε η καθεμιά σε όλους τους μεταξύ τους αγώνες του Πρωταθλήματος (κατά την Κανονική Περίοδο και τα Playoffs / Playouts αθροιστικά).
  • Τη διαφορά τερμάτων που έχει η κάθε ομάδα μεταξύ των εκ νέου ισοβαθμούντων ομάδων σε όλους τους μεταξύ τους αγώνες του Πρωταθλήματος (κατά την Κανονική Περίοδο και τα Playoffs / Playouts αθροιστικά).
  • Τη θέση που κατέλαβε η κάθε ομάδα μεταξύ των εκ νέου ισοβαθμούντων ομάδων στην Κανονική Περίοδο του Πρωταθλήματος.