Οι μάχες του Αρη με τον Παναθηναϊκό στο κύπελλο, το θρυλικό 7-2 και το προηγούμενο ραντεβού

Ο Παναθηναϊκός και ο Άρης τίθενται εκ νέου αντιμέτωποι στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, έπειτα από 14 χρόνια. Αρκετά είναι τα ενδιαφέροντα ιστορικά στοιχεία του ζευγαριού στον θεσμό, αρχής γενομένης από το πρώτο παιχνίδι.

Δείτε το θέμα που ετοίμασε το sportday.gr

Ένα ενδεικτικό δείγμα απ’ όσα έχουν γίνει:

Στις 4 Οκτωβρίου 1931 (προημιτελική φάση), ο Άρης διέλυσε με 7-2 τον Παναθηναϊκό, επτά μήνες προτού καταγραφεί το «κίτρινο» 7-0 επί του ίδιου αντιπάλου για το πρωτάθλημα!

Αυτή ήταν πρώτη αναμέτρηση των Θεσσαλονικιών στον θεσμό του Κυπέλλου και η δεύτερη των Αθηναίων (είχε προηγηθεί το 6-1 επί της Άμυνας Πειραιώς).

Ο Μηγιάκης άνοιξε το σκορ για τον Παναθηναϊκό, αλλά στη συνέχεια ακολούθησε… βροχή από «κίτρινα» γκολ, εκ των οποίων τα πέντε από τον Αγγελάκη (από ένα οι Κίτσος-Καλογιάννης).

Η «πράσινη» εκδίκηση ήρθε στις 2 Ιουνίου 1940. Δεν επεφύλασσε τόσα πολλά γκολ, αλλά η νίκη σήμαινε τίτλο. Ήταν ο τελευταίος τελικός πριν από την εμπλοκή της χώρας στον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-1 στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας χάρη στα γκολ των Δ. Μπαλτάση (9′), Τριανταφύλλη (10′) και Μηγιάκη (13′), κατακτώντας το πρώτο Κύπελλο της ιστορίας του, αφού ο Άρης απλά μείωσε με τον Χατζηνικολάου στο 61′.

Δεκαπέντε χρόνια αργότερα (Πρωτομαγιά 1955), στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 1-0 με γκολ του Πανάκη στο 43ο λεπτό.

Στα χαρτιά προκρίθηκαν οι «πράσινοι» στα ημιτελικά του 1958, αφού ο Άρης αποσύρθηκε, ενώ το 1964 χρειάστηκαν την παράταση για να περάσουν στα προημιτελικά, με σκορ 0-2 (0-0 κ.α.).

Η πρώτη νίκη του Άρη από το 1931 καταγράφηκε στις 26 Απριλίου 1970, συγκεκριμένα στη φάση των «16», με 2-1 στο γήπεδο Χαριλάου.

Ο Αλεξιάδης άνοιξε το σκορ στο 8′, ο Χρηστίδης δεν αντέδρασε καλά σε σέντρα του Τομαρά στο 16′ και ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε, ενώ στο 35′ ο Ραπτόπουλος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με πέναλτι.

Οι «πράσινοι» αποκαθηλώθηκαν, αφού είχαν πάρει το Κύπελλο του 1969, ωστόσο παρηγορήθηκαν με το πρωτάθλημα του 1970 και την επόμενη σεζόν έφτασαν μέχρι τον τελικό του Κυπέλλου Πρωταθλητριών στο «Γουέμπλεϊ».

Ο Άρης, από την πλευρά του, κατέκτησε το τελευταίο μέχρι σήμερα τρόπαιο της ποδοσφαιρικής ιστορίας του, επικρατώντας 1-0 του ΠΑΟΚ στον τελικό του Καυτανζογλείου (28/6/1970).

Τέσσερα χρόνια αργότερα, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 1-0 στο γήπεδο Χαριλάου (σκόρερ ο Αντωνιάδης στο 64′) και προκρίθηκε στα προημιτελικά.

Στις 21 Απριλίου 1976, οι δύο ομάδες έπαιξαν ξανά στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας (τελευταία φορά ήταν ο τελικός του 1940) και οι «πράσινοι» επικράτησαν 3-1 (47′, 64′ Μούικιτς, 77′ Γραμμός – 15′ Κουμαριάς), παίρνοντας το εισιτήριο για τα ημιτελικά.

Στις 21 Φεβρουαρίου 1979, η κανονική διάρκεια και η παράταση έληξαν χωρίς γκολ στο γήπεδο Χαριλάου, όμως, ο Άρης νίκησε με 5-4 στη διαδικασία των πέναλτι και πέρασε στα προημιτελικά.

Η πρώτη διπλή μονομαχία καταγράφηκε τη σεζόν 1997-98, όταν οι «πράσινοι» απέσπασαν 1-1 στη Θεσσαλονίκη (57′ Κένεντι-40′ Βαζέχα) και επικράτησαν 2-0 στο ΟΑΚΑ (8′ Αλεξούδης, 40′ Λυμπερόπουλος), αποκτώντας το εισιτήριο για την ημιτελική φάση.

Και η δεύτερη αναμέτρηση που οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι είχε «κίτρινη» απόχρωση, παρουσία μάλιστα του σημερινού τεχνικού της ομάδας, Άκη Μάντζιου, ο οποίος ευστόχησε στην τελευταία εκτέλεση και χάρισε την πρόκριση στα προημιτελικά.

Συγκεκριμένα, ο Άρης υποδέχθηκε τον Παναθηναϊκό στις 13/1/2000 και το 1-1 σε κανονική διάρκεια-παράταση (53′ Αντριόλι-42′ Καραγκούνης) σήμαινε… άσπρη βούλα, όπου το σκορ έγραψε 4-2.

Από τότε μέχρι σήμερα, η μοναδική φορά που συναντήθηκαν οι δύο ομάδες ήταν στον τελικό του 2010, όταν το «τριφύλλι» επικράτησε 1-0 χάρη σε γκολ του Λέτο στο 63′.