Ο βίος και η πολιτεία του Λουίς Γκοντίνιο (vids)

O Μαρκ Κλάτενμπεργκ έκανε το… θαύμα του! Ορισε τον Πορτογάλο Λουίς Γκοντίνιο, διαιτητή δεύτερης κατηγορίας της UEFA, να σφυρίξει το ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός.

Ποιος είναι ο Λουίς Γκοντίνιο; Η διαιτητική καριέρα του είναι βίος και πολιτεία, γεμάτη από περιστατικά που οδήγησαν μέχρι και σε απειλές κατά της ζωής του από οπαδούς της Πόρτο, με αποτέλεσμα να τεθεί υπό αστυνομική προστασία.

Δύο είναι οι αγώνες που προκάλεσαν την οργή των «Δράκων». Ο πρώτος πριν από σχεδόν ένα χρόνο στο Μπράγκα-Πόρτο (1-1) για το πορτογαλικό κύπελλο, όταν στο 70′ είχε αποβάλει εντελώς αδικαιολόγητα τον Ντίαζ. Ο Κολομβιανός επιθετικός της Πόρτο είχε τραυματίσει σοβαρά καταλάθος έναν αντίπαλό του (χειρουργήθηκε κι έχασε τη σεζόν), όταν σε σουτ που επιχείρησε, ο Κάρμο έπεσε στα πόδια του για να τον μαρκάρει χωρίς να προλάβει την μπάλα και ο παίκτης της Πόρτο τον βρήκε στο πάτημα.

Ο Γκοντίνιο είδε τη φάση στο VAR και απέβαλε τον Ντίαζ, απόφαση που προκάλεσε την οργή των φιλοξενούμενων, σε συνδυασμό με την ισοφάριση στο… 12ο λεπτό των καθυστερήσεων κι ενώ από το 97′ έπαιζε με εννιά η Πόρτο.

Το 2017 είχε δεχθεί αρκετή αρνητική κριτική για την απόφασή του να αποβάλει τον Ντανίλο, εξαιτίας μιας κατά λάθος σύγκρουσής τους.

Τότε, η Πόρτο αντιμετώπιζε εκτός έδρας την Μορεϊρένσε και το σκορ ήταν στο 1-0, ώσπου στο 80′ συνέβη μια εξωφρενική φάση. Ο Γκοντίνιο με τζόκινγκ επέστρεφε προς το κέντρου του γηπέδου και δεν είχε αντιληφθεί την παρουσία του Ντανίλο από πίσω του.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι δυο τους να συγκρουστούν και ο διαιτητής δεν δίστασε να τον αποβάλει, προκαλώντας την έκρηξη των ανθρώπων της ομάδας.

Ο Λουίς Γκοντίνιο δεν έχει διευθύνει καμία αναμέτρηση εντός του 2022, ενώ συνολικά φέτος έχει σφυρίξει μόλις μία ευρωπαϊκή αναμέτρηση για το Conference League ανάμεσα στη Ζόρια και τη Ρόμα. Παράλληλα, έχει διευθύνει και ένα ματς των προκριματικών της ευρωπαϊκής διοργάνωσης.