Ο ΠΑΟΚ έκανε το «2Χ2» χάρη στο «buzzer beater» της Έμιλι Χέλμβαλ

ΕΜΙΛΙ ΧΕΛΜΒΑΛ

Ο νταμπλούχος ΠΑΟΚ έκανε το 2Χ2 στη φετινή Women’s Football League, επικρατώντας των Τρικάλων 2011 με 2-1, χάρη στο «buzzer beater» της Έμιλι Χέλμβαλ.

Στο 19ο λεπτό η ομάδα των Τρικάλων κέρδισε πέναλτι, σε μία φάση για την οποία διαμαρτυρήθηκαν οι «ασπρόμαυροι» για την υπόδειξη του διαιτητή Καρυπίδη (ΕΠΣ Κιλκίς), με την Μπετανκούρ να ευστοχεί στην εκτέλεση και να ανοίγει το σκορ (0-1).

Ο ΠΑΟΚ απάντησε γρήγορα με γκολ από την εορτάζουσα, Βάσια Γιαννακά, η οποία με δυνατό σουτ στο 27ο λεπτό, έστειλε την μπάλα στο «Γ» της εστίας των φιλοξενούμενων, γράφοντας το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο «Δικέφαλος» πολιόρκησε την εστία των φιλοξενουμένων, ωστόσο δεν μπορούσε να βρει το δεύτερο γκολ. Τελικά, το «χρυσό» γκολ ήρθε στο 94ο λεπτό. Η Μήτκου σέντραρε, η Αντιγόνη Παπαδοπούλου πήρε την κεφαλιά, η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι, ωστόσο η Χέλμβαλ προ κενής εστίας έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, γράφοντας και το τελικό 2-1.

ΠΑΟΚ Morris (Θεοδωρίδης): Νίχαους, Γκούνη (76′ Κιουρεξίδου), Αχμέντοβα, Δοϊρανλή (86′ Μπασούρη), Κοσκερίδου (56′ Τζούρτζεβιτς), Στράντζαλη, Χαλατσογιάννη (86′ Γιοβάνη), Μήτκου, Γιαννακά, Καλέση (56′ Παπαδοπούλου), Χέλβαλ.