Ο ΠΑΟΚ «είδε» τη Λέφσκι να γνωρίζει ήττα-σοκ στην πρεμιέρα! (vid)

Με το… αριστερό ξεκίνησε της υποχρεώσεις της στο βουλγαρικό πρωτάθλημα η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο Europa Conference League, Λέφσκι Σόφιας, καθώς γνώρισε την ήττα με 1-0 εκτός έδρας από την FC ΤΣΣΚΑ 1948.

Όλα αυτά υπό το βλέμμα δύο «απεσταλμένων» του «Δικεφάλου», οι οποίοι βρέθηκαν στο γήπεδο και κατέγραψαν τα πάντα που αφορούν τον τρόπο παιχνιδιού της προσεχούς αντιπάλου στον 2ο προκριματικό γύρο του Europa Conference League.

Η Λέφσκι είχε την υπεροχή στο πρώτο μέρος, όμως δεν μπόρεσε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα, καθώς αντιμετώπιζε πρόβλημα στην τελική πάσα. Χαρακτηριστικό είναι πως από τις 10 τελικές, οι εννέα ήταν εκτός στόχου.

«Ήταν μια κακή απώλεια σύμφωνα με την εξέλιξη του αγώνα. Δεν εκμεταλλευτήκαμε την κυριαρχία μας στο πρώτο ημίχρονο και παίξαμε ανόητα στα τελευταία 30 λεπτά. Όμως είμαι ικανοποιημένος με την εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου. Είναι καλό να έχεις 17-18 σουτ στο ματς, αλλά πρέπει να παίζουμε πιο έξυπνα, το ποδόσφαιρο παίζεται με το κεφάλι, όχι μόνο με την επιθυμία. Παίξαμε χαζά, αυτό ήταν. Ήμασταν επίσης βιαστικοί. Όλοι ήθελαν να σκοράρουν, το οποίο ήταν λάθος, δεν είχαμε υπομονή. Πάντα υπάρχουν μεγάλες προσδοκίες για τη Λέφσκι. Είναι φυσιολογικό να το ζητάει ο κόσμος. Είχαμε διάθεση και επιθετικότητα, αλλά πρέπει να παίξουμε πιο έξυπνα. Τα πράγματα δεν φαίνονται τόσο άσχημα όσο περίμενα», σχολίασε μετά το παιχνίδι ο προπονητής της Λέφσκι, Στάνιμιρ Στοΐλοφ.

H αντίπαλος του ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την αριθμητική υπεροχή, με την ΤΣΣΚΑ 1948 να μένει με 10 παίκτες στο 45o λεπτό όταν ο Τσόνκοφ αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα. Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι στο 52′ είδαν τον Ρούσεφ να γράφει το 1-0 για την ΤΣΣΚΑ.

Λέφσκι: Μιχαΐλοφ, Μπλάεβιτς (73′ Γκάλτσεφ), Σονκό, Κόρντομπα, Τσουνάμι (46′ Στεφάνοφ), Μιλάνοφ, Κράεφ (73′ Φαν Ντε Κααπ), Ρονάλντο, Κραστάεφ, Ουέλτον, Μπαρί (73′ Πετκόφ)