O Παναθηναϊκός «απόδρασε» από την Τούμπα με το πέναλτι του Ιωαννίδη στο 92ο λεπτό!

Ο Παναθηναϊκός πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο στη μάχη του τίτλου (1-2) μέσα στην Τούμπα σε ένα ντέρμπι με τα όλα του και άφησε τον ΠΑΟΚ με την πίκρα ότι η πολύ καλή εμφάνιση του δεν του έδωσε ούτε έναν βαθμό, που τον δικαιούταν βάσει της απόδοσής του, κυρίως, στο δεύτερο μισό του ντέρμπι.

Ο ρυθμός ήταν εξαιρετικός και από τις δύο ομάδες στο ξεκίνημα του ντέρμπι. Χαμένη ευκαιρία με τον Σπόραρ στο 11’, μεγάλη ευκαιρία στο 15ο λεπτό, αυτή τη φορά για τον ΠΑΟΚ, με τον Ζίβκοβιτς να βγαίνει μόνος φάτσα με τον Μπρινιόλι και τον γκολκίπερ του Παναθηναϊκού να αντιδρά σωστά σώζοντας την εστία του με εντυπωσιακό τρόπο.

Οι δυο ομάδες πήγαν σε πιο σετ παιχνίδι. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει τις πρώτες μπάλες, επιδιώκοντας να βγάλει εκτός αγώνα τον Αουγκούστο, με τον ΠΑΟΚ να επιμένει σχεδόν μονοδιάστατα να απειλεί με Ράφα Σοάρες και Γιάννη Κωνσταντέλια από την αριστερή πλευρά.

Στο καλό διάστημα του ΠΑΟΚ οι «πράσινοι» απάντησαν με γκολ! Στο 38ο λεπτό ήταν η στιγμή του Μπερνάρ. Η μπάλα στρώθηκε από… σπόντα στα πόδια του Βραζιλιάνου, που με εκπληκτικό μονοκόμματο σουτ την έστειλε στα δίχτυα βάζοντας τον Παναθηναϊκό (0-1) μπροστά στο σκορ. Ήταν το δεύτερο γκολ του Μπερνάρ στο πρωτάθλημα, που βρήκε δίχτυα ξανά μετά την εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Ιωνικό.

Οι «ασπρόμαυροι» έπρεπε να βγάλουν αντίδραση. Όμως, στο 43ο λεπτό ο Αουγκούστο με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή είδε την μπάλα να καταλήγειο στο κάθετο δοκάρι της εστίας του Μπρινιόλι.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου έψαξε στα πρόσωπα έμπειρων ποδοσφαιριστών, όπως ο Αντρέ Βιεϊρίνια που πέρασε στο ματς με την έναρξη του β’ μέρους, αντί του Λευτέρη Λύρατζη, να βρει αντίδοτο στο προβάδισμα του Παναθηναϊκού, που από το λάθος του Κάργα έφτασε κοντά στο 0-2 με τον Κοτάρσκι να νικάει τον Σπόραρ στη μοναδική καλή στιγμή των «πράσινων» σε ολόκληρο το δεύτερο μέρος.

Από την ενέργεια του Τάισον και την σέντρα του Ζίβκοβιτς ο Ολιβέιρα απείλησε με κεφαλιά, ωστόσο ο Μπρινιόλι ήταν στη σωστή θέση (54’), με την πίεση του ΠΑΟΚ στον αγωνιστικό χώρο να φέρνει και την έκρηξη στις κερκίδες της Τούμπας.

Ο κορυφαίος του ΠΑΟΚ στο β’ μέρος Ντάγκλας Αουγκούστο έφερε το ντέρμπι της Τούμπας στα ίσια στο 85ο λεπτό. Ο Μπράντον Τόμας έκανε την πάσα, ο Σένκεφελντ έδιωξε η μπάλα που στρώθηκε ιδανικά στον Αουγκούστο που με δυνατό σουτ ισοφάρισε σε 1-1.

Το ντέρμπι δεν είχε τελειώσει. Ο Παναθηναϊκός βρήκε απάντηση από την «άσπρη βούλα», με τον Ιωαννίδη να βάζει εκ νέου μπροστά τους «πράσινους» (1-2) στο 92ο λεπτό. Ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να πάει και αυτός στην «άσπρη βούλα», στη φάση του έκτου λεπτού των καθυστερήσεων, αλλά ο Μπράντον Τόμας ήταν οριακά σε θέση οφσάιντ.

Στα τελευταία λεπτά οι «ασπρόμαυροι» (μέχρι και ο Κοτάρσκι) εγκαταστάθηκαν μπροστά στην εστία του Μπρινιόλι, χάθηκαν ευκαιρίες, ωστόσο οι «πράσινοι» έμειναν όρθιοι μέχρι να ακουστεί το τελευταίο σφύριγμα του Ζίμπερτ.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Λύρατζης (46’ Βιεϊρίνια), Ίνγκασον, Κάργας, Ρ. Σοάρες (73’ Ελ Καντουρί), Ντάντας (68’ Σβαμπ), Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς, Τάισον, Κωνσταντέλιας (83’ Μπίσεσβαρ), Ολιβέιρα (73’ Τόμας)

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σάντσες (59’ Κώτσιρας), Μάγκνουσον, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Τσέριν (81’ Κλεϊνχέισλερ), Κουρμπέλης, Παλάσιος (59’ Μαντσίνι), Μπερνάρ (81’ Βέρμπιτς), Σπόραρ (70’ Ιωαννίδης).