Football

Ο Ολιβέιρα πήρε το όπλο του και έστειλε τον ΠΑΟΚ στα ημιτελικά!

Ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε αήττητος, με δύο νίκες και μία ισοπαλία, την τριλογία απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Με εξαίρεση ένα κομμάτι του αποψινού προημιτελικού (1-1) ήταν φανερά ανώτερος και πήρε πανάξια την πρόκριση για 34η φορά στην ιστορία του και για όγδοη συνεχόμενη (!) στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας Novibet.

Ο «Δικέφαλος» βρέθηκε πίσω στο σκορ με το γκολ του Τσέριν στο 18ο λεπτό, αλλά άφησε πίσω του το κακό διάστημα και στο δεύτερο μέρος ήταν κυρίαρχος φτάνοντας στο γκολ που τόσο πολύ ήθελε με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του κορυφαίου του γηπέδου, Νέλσον Ολιβέιρα, στο 78ο λεπτό, μετά το χέρι του Τσέριν σε κεφαλιά του Σβαμπ.

Κανένα θαύμα δεν έγινε απόψε στη Λεωφόρο. Θαύμα θα ήταν, με όλη τη σημασία, εάν αυτός ο ΠΑΟΚ δεν έπαιρνε το εισιτήριο για τα ημιτελικά για 34η φορά και για όγδοη από το 2016 μέχρι και φέτος στη σειρά.

Περί διαιτησίας τι να γράψεις. Από το πρώτο ημίχρονο ο Κουρμπέλης έπαιζε στο όριο της κάρτας. Δεν μπορούσε να σταματήσει τον Ολιβέιρα ούτε με… αίτηση. Κι όμως, ο Φινλανδός ρέφερι, που «έχασε» το ματς από το ξεκίνημά του, αποφάσισε και τον κράτησε στο ματς μέχρι να τον βγάλει σχεδόν απολογητικά ο Γιοβάνοβιτς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς / 4-3-3): Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Σάρλια, Κουρμπέλης (66’ Σάντσες), Σάρλια, Πούχατς (80’ Χουάνκαρ), Τσόκαϊ (46’ Μαντσίνι), Πέρεθ, Τσέριν, Παλάσιος (80’ Κλέινχεσλερ), Σπόραρ, Μπερνάρ (65’ Ιωαννίδης).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου / 4-2-3-1): Κοτάρσκι, Σάστρε, Ινγκασον, Κουλιεράκης, Σοάρες (85’ Βιεϊρίνια), Ντάντας, Αουγκούστο (46’ Σβαμπ), Νάρεϊ (79’ Τάισον), Κωνσταντέλιας (88’ Μπίσεσβαρ), Ζίβκοβιτς, Ολιβέιρα (87’ Τόμας).