Ο elite διαιτητής και… ντετέκτιβ Ντάνι Μακέλι στο ΠΑΟΚ-Μαρσέιγ

Ενας από τους κορυφαίους Ευρωπαίους διαιτητές θα σφυρίξει τον ευρωπαϊκό «τελικό» του ΠΑΟΚ κόντρα στη Μαρσέιγ. Η ΟΥΕΦΑ φέρνει έναν διαιτητή της elite κατηγορίας -ο οποίος μάλιστα είναι και… ντετέκτιβ- για το σημαντικότερο ματς της χρονιάς.

Ο λόγος για τον 39χρονο Ολλανδό Ντάνι Μακέλι, που θα έχει για βοηθούς τους συμπατριώτες του Χέσελ Στέεγκστρα και Γιαν ντε Βρις,, με τέταρτο τον Άλαρντ Λίνταουτ

Πρόκειται για διαιτητή γνώριμο στο ελληνικό κοινό καθώς είχε σφυρίξει στον περσινό τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ, ενώ πέρσι έπαιξε στο παιχνίδι Ολυμπιακός – ΑΕΚ 3-0 και πέρυσι ήταν ο ρέφερι στα παιχνίδια ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 0-0 στα πλέι οφ και Άρης – ΑΕΚ 2-2 για το Κύπελλο.

Το περασμένο καλοκαίρι είχε βρεθεί και στο ματς Ολυμπιακός – Ομόνοια 2-0 για τα προκριματικά του Champions League. Είναι διεθνής επί μια δεκαετία και την περασμένη χρονιά διηύθυνε τον τελικό του Europa League (Σεβίλλη – Ίντερ, την προπερσινή περίοδο), Super Cup Σαουδικής Αραβίας, Ολλανδικού Κυπέλλου, ολλανδικού Super Cup, τελικό play off ολλανδικού πρωταθλήματος στο περσινό Euro 2020, αλλά και τελικό Euro U19 πριν από εννέα χρόνια, όπου η Ισπανία είχε νικήσει με 1-0 την Ελλάδα των Μπουχαλάκη, Μπακασέτα, Διούδη, Σταφυλίδη και των άλλων «νέων» με προπονητή τον Κώστα Τσάνα.

Φέτος ανάμεσα στα ματς που σφύριξε στο Τσάμπιονς Λιγκ ήταν και το Ρεάλ – Παρί Σεν Ζερμέν για τη φάση των «16».

O Μακέλι, ο οποίος έχει γεννηθεί στο Κουρασάο της Καραϊβικής, είναι επιθεωρητής στην αστυνομία του Ρότερνταμ, ενώ παράλληλα είναι και ο επικεφαλής ανάπτυξης διαιτησίας στην Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία της Ολλανδίας.

Αξέχαστο έχει μείνει το παιχνίδι, της Σερβίας με την Πορτογαλία 2-2 για τα προκριματικά του Μουντιάλ, στις 27/3/2021, καθώς έχει γίνει ιδιαίτερος ντόρος εξαιτίας ενός σοβαρού λάθους του Μακέλι και του βοηθού του. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και με το σκορ στο 2-2, δεν μέτρησαν γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο για το οποίο, όπως φαίνεται ξεκάθαρα στο βίντεο, η μπάλα έχει περάσει ολόκληρη την γραμμή της εστίας προτού την απομακρύνει ο Μίτροβιτς. Ο CR7 εξοργίστηκε κι ενώ απέμενε ένα λεπτό για το φινάλε έφυγε από τον αγωνιστικό χώρο.