Football

Μπόρατς Μπάνια Λούκα – Εγνάτια 1-0: Με «buzzer beater» πήρε προβάδισμα και «βλέπει» ΠΑΟΚ! (vids)

Ο ΠΑΟΚ θα πρέπει να περιμένει μέχρι τις 17 Ιουλίου για να μάθει με σιγουριά τον αντίπαλό του στον 2ο προκριματικό γύρο του Champions League.

Η Μπόρατς Μπάνια Λούκα επικράτησε της Εγνατίας με 1-0 στο «Grandski Stadion», ωστόσο το σκορ είναι ρευστό και είναι όλα ανοιχτά για τη ρεβάνς.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στη μεγαλύτερη διάρκεια του και όλα έδειχναν ότι οδηγούμαστε στη «λευκή ισοπαλία» (0-0), ωστόσο ένα γκολ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε ένα μικρό προβάδισμα στην ομάδα από την Βοσνία.

Σέρβοι οπαδοί της Μπόρατς φώναξαν συνθήματα και πέρασαν πολιτική μηνύματα για το Κόσοβο, εμφανίζοντας, μεταξύ άλλων, πανό όπου ο χάρτης του Κοσσυφοπεδίου είναι χρωματισμένος με τη σερβική σημαία.

Ο αγώνας, μάλιστα, διακόπηκε στο 68′ και οι παίκτες της Εγνάτια ζητούσαν να μην συνεχιστεί. Ο διαιτητής αρχικά προειδοποίησε και στη συνέχεια διέκοψε για δέκα λεπτά το ματς καθώς οι Βόσνιοι δεν συμμορφώνονταν και οι Αλβανοί ποδοσφαιριστές απειλούσαν με αποχώρηση. Τελικά, μετά από διαβουλεύσεις ολοκληρώθηκε, έστω με καθυστέρηση.

Στο 90+6΄όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάνουν το 1-0, ύστερα από γκολ του Νταμίρ Χρέλτζα που πήρε το προβάδισμα για να αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ.