Μπαμ και… Τζίμας: Με «4Χ4» τρέχει η Κ19 του ΠΑΟΚ που πήρε το ντέρμπι!

Ο Παναθηναϊκός ήταν η ομάδα που εκθρόνισε τον ΠΑΟΚ από την κορυφή του πρωταθλήματος υποδομών κάτω των 19 ετών, με τους «ασπρόμαυρους» του Στέλιου Μαλεζά να παίρνουν μια μεγάλη νίκη με 2-1 στο αποψινό ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής.

Ο «Δικέφαλος» έκανε το «τέσσερα στα τέσσερα», μετά τις νίκες κόντρα σε Άρη, ΟΦΗ εκτός έδρας και Λαμία εντός έδρας, στο εντυπωσιακό ξεκίνημα που κάνει με τη χρυσή φουρνιά του 2005 και του 2004 να αφήνει υποσχέσεις για ένα λαμπρό μέλλον.

Αυτό αποτυπώνεται και στη μεγάλη διαφορά στις ηλικίες ανάμεσα στις δύο ομάδες, που παρατάχθηκαν σήμερα το μεσημέρι στη Σουρωτή. Ο Παναθηναϊκός είναι μια ομάδα που αποτελείται από παίκτες γεννημένους το 2003/04, αντίθετα ο ΠΑΟΚ έχει για βάση παίκτες γεννημένους το 2004 και το 2005, ενώ ο Στέφανος Τζίμας είναι γεννημένος το 2006!

Στο 17ο λεπτό ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ (1-0) με τον Γκούμα να πλασάρει τον Παναγάτο και να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του Στέλιου Μαλεζά, που είχε την υπεροχή στο πρώτο 45λεπτο.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε στην ισοφάριση (1-1) στο 64ο λεπτό, με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του  Φρόκου, ωστόσο οι μικροί του «Δικεφάλου» πίεσαν και ευτύχησαν να φτάνουν στο γκολ της νίκης στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με σκόρερ τον Τζίμα.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ: Μοναστηρλής, Σινανάι (Σελιμάι 82′), Φίλων, Ζίλο, Τασιούρας, Τσίκος, Γκούμας (Σνάουτσνερ 63′), Καλόγηρος (Αθανασίου 70′), Μπάμπουρας (Γεωργιάδης 46′), Αδάμ (Γκιτέρσος 70′), Τζίμας.

Παναθηναϊκός: Παναγάτος, Τσέβας, Προδρομίτης, Πιτσώτης, Παυλάκης, Φρόκου, Συμεωνίδης, Καλοσκάμης, Κυριόπουλος, Βολάκης, Μπιλάμ.