Football

Κύπελλο Ελλάδας: Τρεις προκρίσεις στη ρουλέτα των πέναλτι, συνεχίζει ο Απόλλων Πόντου! (videos)

Τα τρία από τα τέσσερα εισιτήρια για την 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας κρίθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί ο Απόλλων Πόντου πανηγύρισε την πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης μέσα στον Πανθεσσαλικό του Βόλου απέναντι στην Αναγέννηση Καρδίτσας. Κάτι που είχε κάνει και στην προηγούμενη φάση παίρνοντας την πρόκριση με την ίδια συνταγή στη Ρόδο.

Στη διαδικασία των πέναλτι προκρίθηκαν, επίσης, η Καλλιθέα και η Κηφισιά, ενώ ο Άγιος Νικόλαος επικράτησε με 2-0 της Νίκης Βόλου.

Παλικαρίσια πρόκριση ο Απόλλων Πόντου

Στο Πανθεσσαλικό στάδιο, ο Απόλλων Πόντου πήρε και αυτός την πρόκριση στην 5η φάση του θεσμού στη διαδικασία των πέναλτι απέναντι στην Αναγέννηση. Παρότι η ομάδα της Καρδίτσας είχε το πάνω χέρι στο ματς και πίεσε πολύ στην παράταση, οι φιλοξενούμενοι, που έπαιζαν με δέκα παίκτες από τις καθυστερήσεις του δευτέρου ημιχρόνου λόγω αποβολής του Αμαραντίδη με δεύτερη κίτρινη, κράτησαν το 0-0. Έτσι το εισιτήριο κρίθηκε στα πέναλτι με τον Απόλλωνα Πόντου να επικρατεί με 4-5 και να πανηγυρίζει την πρόκριση.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Περικλής Αμανατίδης): Γκέκας, Δημόπουλος, Αναστασόπουλος, Σταμόπουλος ( 114′ Αλιατίδης), Σκόνδρας (114′ Γκόλιας), Κοζορώνης, Λαγός, Κλάους Αθανασιάδης (69′ Πρίκας), Βερνάρδος (98′ Γιάκος), Ξύδας, Ριέρα (46′ Μπάλλας)

Απόλλων Πόντου (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Πίτκας, Δαλιανόπουλος, Aλόντο, Μουμίν (91′ Αμπάγκουα), Φράγκος (67′ Άντο), Νασέρ, Καλογέρης, Αραβίδης (76′ Σαμπανίδης), Αμαραντίδης, Μπελεβώνης, Λαμπίρης