«Καυτός» Κούτσιας με δύο γκολ οδήγησε τον Βόλο στους «16» του κυπέλλου!

Με δύο γκολ του Γιώργου Κούτσια κι από ένα των Μεταξά και Οζέγκοβιτς, ο ΝΠΣ Βόλος επικράτησε στο Πανθεσσαλικό με 4-0 του Ιωνικού και πέρασε στην φάση των «16».

Η ομάδα του Βόλου ήταν η απόλυτη κυρίαρχος της αναμέτρησης και εκτός από τα τέσσερα γκολ είχε και δύο δοκάρια στο 90λεπτο.

Ο νεαρός επιθετικός του ΠΑΟΚ, που αγωνίζεται ως δανεικός στην ομάδα της Μαγνησίας άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης με πολύ όμορφη κεφαλιά και διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων στο 42ο λεπτό, μετά από όμορφη ενέργεια του Πάολο Φερνάντες από τα αριστερά, στέλνοντας την μπάλα με ωραίο πλασέ εντός περιοχής στα δίχτυα για το 2-0, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο μπορεί ο Κώστας Μπράτσος να έκανε αλλαγές, ωστόσο στο 62’ ο Μεταξάς που είχε μπει στη θέση του Τσοκάνη εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας του Ιωνικού και με πλασέ έκανε το 3-0. Ένα γκολ που ο μικρός πανηγύρισε έντονα ξεσπώντας σε κλάματα. Οι Βολιώτες συνέχισαν να πιέζουν και στο 79′ έκαναν το 4-0 με «βολ πλανέ» του Οζέγκοβιτς.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Κότνικ, Άλχο (62’ Λυμπεράκης), Πίρινεν, Εσκοβάλ (77’ Οζέγκοβιτς), Ουές, Τσοκάνης (46’ Μεταξάς), Ματίγια, Νοκέρ, Φερνάντες (61’ Μεθκίδα), Ντέλετιτς (46’ Βίκτορ Φερνάντεθ), Κούτσιας

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Περλέσι, Πογοσιάν, Τσιριγώτης (46’ Αντούνες), Μίλο, Σερβιλάκης, Τσίμπσαχ (46’ Λοβέρα), Μασάς (59’ Χ. Ιωαννίδης), Οφόσου, Μεντόσα (70’ Άοσμαν), Σεμπά (46’ Φαντιγκά), Ν. Ιωαννίδης.