Και τώρα η ΑΕΚ στο γνωστό ραντεβού

Από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό του δεύτερου ημιτελικού οι «ασπρόμαυροι», εντός κι αγωνιστικού χώρου, είχαν το μυαλό τους μόνο στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Και πως να μη το έχουν όταν το ευρύ 1-5 του πρώτου ημιτελικού έδωσε διαδικαστικό χαρακτήρα στη χτεσινή ρεβάνς για τον ΠΑΟΚ, που απέναντι στη Λαμία των πολλών αλλαγών, απλά ήθελε να σφραγίσει το εισιτήριο της πρόκρισης. Και το έκανε στο… σβηστό.

Ο «Δικέφαλος» των 23ων τελικών στην ιστορία του, άλλωστε, αποδεικνύεται η πιο συνεπής ομάδα του θεσμού, καθώς η χτεσινή πρόκριση είναι η έκτη τα επτά τελευταία χρόνια, μια πρόκριση που θα τον φέρει απέναντι στην ΑΕΚ και το τέταρτο αντάμωμά των δύο «Δικεφάλων», μετά το 2017, το 2018 και το 2019, όπου ο ΠΑΟΚ έκανε το «τρία στα τρία»!

Το ματς κύλησε σε πολύ χαμηλό τέμπο, με τους προπονητές να δοκιμάζουν πράγματα και τους «ασπρόμαυρους» να βρίσκουν λίγο μετά τα μισά του ημιχρόνου (25’) το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα από την «άσπρη βούλα».

Ο Στέφαν Σβαμπ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι, που κέρδισε ο ΠΑΟΚ σε χέρι του Σλίβκα, μετά το σουτ του Τάισον, που παραλίγο να χριστεί σκόρερ στο 40ο λεπτό, αλλά η κεφαλιά του έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της Λαμίας, η οποία έφτασε στην ισοφάριση (1-1) με τον Μανούσο που με σουτ στην κίνηση νίκησε τον Ζίβκοβιτς στο 51ο λεπτό της αναμέτρησης